Τους υπέταξε μέσα στο Αρένα η ΑΕΛάρα – Σπουδαίο διπλό 0-1 την ΑΕΚ!

Σπουδαίο διπλό με 0-1 πέτυχε η ομάδα μας στο Αρένα, με σοβαρότητα και ταπεινότητα υποχρέωσε την ΑΕΚ στην τρίτη της ήττα από τότε που έκτισε το Αρένα και δείχνοντας σε όλους ότι η φετινή ΑΕΛ του Κέρκεζ δεν αστειέυεται.  Σκόρερ ποιος άλλος;  Ο μαχητικότατος Χουράδο που με το πάθος του έκλεψε τη μπάλα από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με το 6ο του γκολ χάρισε την 7η νίκη για την ομάδα μας που φιγουράρει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 22 βαθμούς.  Αήττητη συνεχίζει μετά από 8 αγωνιστικές και ακολουθεί ο αγώνας με τον Απόλλωνα την ερχόμενη αγωνιστική.

Αναλυτικά ότι έγινε στον αγώνα

Ορεξάτη και κυρίως με επιθετική διάθεση μπήκε στον αγώνα η ομάδα μας που τουλάχιστον το πρώτο 15λέπτο είχε την υπεροχή και προσπάθησε να δημιουργήσει προυποθέσεις που θα απειλούσαν την απέναντι εστία.  Στη συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να ισοζυγήσει το παιχνίδι όμως υπήρξαν πολύ καλές άμυνες από πλευράς της ομάδας μας αλλά και πολλές μάχες στο χώρο του κέντρου που δεν επέτρεπαν την μπάλα να κινείται εύκολα προς την περιοχή μας.

Η ομάδα μας είχε ένα τρελό δίλεπτο από το 34′ μέχρι το 36′, φτιάχνοντας τη μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού, όπου ο μαχητικός Αβραάμ από αριστερά έπιασε μια καλή σέντρα βρίσκοντας απέναντι τον Νίλς που επιχείρησε ένα χλυαρό σουτ στο οποίο ο Χουράδο παρενέβηκε βάζοντας την προβολή όμως ο Τόνιο είπε όχι κάνοντας μια πολύ δύσκολη επέμβαση.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Χουράδο με πλάτη στην περιοχή ελαφρώς αριστερά, γύρισε και σούταρε δύσκολα όμως το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του αντίπαλου κήπερ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τόρρες πιάνοντας ένα μακρινό καλοζυγισμένο σουτ βρήκε έγλειψε το οριζόντιο δοκάρι.

Η ΑΕΚ δεν προέβαλε ιδιαίτερη αντίδραση μετά τις απανωτές ευκαιρίες της ομάδας μας με εξαίρεση μια μπαλιά από αριστερά όπου ο Τρισκόφσκι σηκώθηκε ψηλά με το κεφάλι ανενόχλητος, όμως η κεφαλιά του δεν ανησύχησε τον Πρόσεκ αφού έφυγε έξω.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ μας μπήκε όπως ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας τέσσερα λεπτά μετά από την έναρξη του Β’ ημιχρόνου τεράστια ευκαιρία με τον Αβραάμ, όπου η κεφαλιά του στάματησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τόνιο.

Ένα λεπτό αργότερα, στο 50′,  ήταν η φάση που η ομάδα μας άνοιξε το σκορ παγώνοντας το γήπεδο της αντιπάλου, αμυντικός της ΑΕΚ επέστρεψε στον Τόνιο τη μπάλα όμως ο Χουράδο έβαλε με ταχύτητα μεγάλη πίεση και στην προσπάθεια του να τον αποφύγει, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έχασε τη μπάλα, ο επιθετικός μας με την εξυπνάδα του έφερε μόνο τον εαυτό του μπροστά στα δίκτυα της ΑΕΚ ανοίγοντας το σκορ, πετυχαίοντας το 6ο του γκολ και κάνοντας το 0-1.

Απ’ εκεί και έπειτα δεν δημιουργήθηκε καμία φάση ούτε από την ομάδα μας επιθετικά αλλά ούτε και από την ΑΕΚ.  Πραγματικά βγήκαν εντυπωσιακές άμυνες και συγκεντρωμένα κλεισίματα χώρων που δεν επέτρεψαν σε καμία περίπτωση στην ΑΕΚ να δημιουργήσει τις προυποθέσεις για κάτι.

Η ομάδα μας άνετεξε στην πίεση της ΑΕΚ που τα τελευταία λεπτά είχε απανωτά γεμίσματα, φτιάχνοντας μόλις μια ευκαιρία.

Αρχική ενδεκάδα: Πρόσεκ, Λαφράνς, Α.Τεσέιρα, Καστανιάγα, Αβραάμ (71′ Μπενίτεζ), Ζτραφκόφσκι, Ντα Σίλβα (90′ Ντόσα Τζούνιορ), Τόρες, Χουράδο (80′ Μακρής), Γουίλερ, Ν.Τεισέιρα

Kάρτες: Τέτε, Ιωάννου, Ιγκόρ  / Αβραάμ, Καστανάγια, Νταβόρ, Γουίλερ, Μπενίτεζ