Σαν δαιμονισμένη η ΑΕΛΑΡΑ έκανε την ανατροπή (4-1 την ΕΝΠ)

Έχοντας δυο πρόσωπα η ομάδα μας καθάρισε και το εμπόδιο της ΕΝΠ με 4-1 στο Τσίρειο Στάδιο στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής.  Θα μπορούσαμε να πούμε πως το πρώτο ημίχρονο η εμφάνιση των ποδοσφαιριστών μας ήταν αποκαρδιωτική, χωρίς ουσία και ενέργεια.  Όμως το δεύτερο ημίχρονο μπήκαν μέσα σαν δαιμονισμένοι και κατάφεραν να φέρουν πάνω κάτω ανατρέποντας τα εις βάρος τους δεδομένα.  Θεωρούμε στυλοβάτη της προσπάθειας αυτής τον Τόρρες που με προσωπικές του ενέργειες έδωσε τα φόντα για την επιβλητική αυτή νίκη.

Αναλυτικά:

Πολύ μουδιασμένα ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα μας με τον Ντούσαν Κέρκεζ να ζητά συνεχώς από τους ποδοσφαιριστές να πιέζουν ψηλότερα διότι άφησαν σε πολλές περιπτώσεις την ΕΝΠ να ανεβαίνει ψηλά και να δημιουργεί προυποθέσεις όσο εμείς αδυνατούσαμε να περάσουμε την μπάλα μπροστά και να πατήσουμε περιοχή.  Δυστυχώς, η ΕΝΠ σφράγισε στο 24′ την μέχρι στιγμής ανωτερώτητα της στον αγώνα με την κεφαλιά του Ουντόζι ο οποίος μετά από κόρνερ κέρδισε στον αέρα τον Αντρέ Τεξέιρα και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Πρόσεκ.

Η ομάδα μας έδειξε να αντιδρά μόνο στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου, πρώτα με τον Αβραάμ στις καθυστερήσεις όπου το σουτ του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι ενώ ένα λεπτό αργότερα η σέντρα-σουτ του Τόρρες είχε την ίδια κατάληξη, το οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν.

Σα δαιμονισμένη μπήκε στο Β’ ημίχρονο η ομάδα μας αφού κατάφερε μόλις πέντε λεπτά μετά να βρει δίκτυα με τον Τόρρες μετά από γρήγορη αντεπίθεση και πάσα του Χουράδο πλάσαρε εξαιρετικά τη μπάλα στέλνοντας την να αναπαυτεί στα δίκτυα της ΕΝΠ.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής παραλαμβάνοντας τη μπάλα από τον Λεάντρο μέσα στην περιοχή γύρισε και έστειλε με υποδειγματικό πλασέ τη μπάλα εκεί σχεδόν ακριβώς που την είχε στείλει 14 λεπτά νωρίτερα (64′).

Τα δυο προσωπικά γκολ του Τόρρες και το γενικό ψυχολογικό μπουστάρισμα της ομάδας μας έφεραν τα πάνω κάτω στο παιχνίδι.   Μέχρι να πανηγυριστεί το δεύτερο γκολ του Τόρρες, ο Μακρής σέρβιρε πάσα πάρε-βάλε στον Λαφράνς που προωθήθηκε και στο 67′ έκανε το 3-1.  Το τελικό 4-1 σημείωσε ο Χουράδο που ήταν εκ των κορυφαίων σήμερα με το κεφάλι μετά από σέντρα του Τόρρες.

Αρχική ενδεκάδα: Πρόσεκ, Α. Τεξέιρα, Γκαστανάγια, Λεάντρο, Αβραάμ (58΄Μακρής), Άλεξ Ντα Σίλβα (72′ Χουάν Ρομάν), Λαφράνς, Τόρρες, Χουράδο (76′ Μυτίδης), Γουίλερ, Ν. Τεξέιρα

Κάρτες: / Ενόχ, Ολίβα, Ουντόζι