Καθάρισε νωρίς (5-1 την Αλκή)

Σε ένα εύκολο απόγευμα εξελίχτηκε το σημερινό παιχνίδι για την ΑΕΛ απέναντι στην Αλκή. Η ομάδα μας μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο κατάφερε να σημειώσει 4 τέρματα και να καθαρίσει στο τέλος με 5-1. Η ομάδα μας εμφανίστηκε με 2 πρόσωπα καθώς στο πρώτο μέρος έκανε ότι ήθελε στην άμυνα του αντιπάλου, ενώ στην επανάληψη έδωσε χώρο στην Αλκή η οποία κατάφερε να βάλει το πρώτο της γκολ στο πρωτάθλημα και η άμυνα μας να δεκτεί επίσης το πρώτο της τέρμα. Η ομάδα μας παραμένει πρώτη και αήττητη με 15 βαθμούς. Ακολουθεί διακοπή στο πρωτάθλημα και στη συνέχεια το παιχνίδι με το Αποέλ.

Α’ Ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σχεδόν τέλεια για τη ομάδα μας όπως θα δείτε και από το παρακάτω αναφορές, καθώς κατάφερε να πετύχει 4 γκολ. Πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για την ΑΕΛ με τον Γκαστανάγια να πιάνει το βολέ αλλά ο Πάρντο εκτινάχθηκε και έδιωξε δύσκολα σε κορνερ. Nέα μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας στο 14′ όταν ο Τόρρες ζάλισε τον αριστερό αμυντικό της Αλκή, έβγαλε μια συρτή αλλά ο Χουράδο δεν πρόλαβε να αγγίξει την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ ήρθε επιτέλους στο 16′ όταν ο Γουήλερ έβγαλε μια ωραία σέντρα στην περιοχή, ο Πάρντο ήταν έξω από την εστία του και ο Νιλς Τεξέϊρα δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να γράψει το 1-0. Εννέα λεπτά αργότερα γράφτηκε το 2-0 με τον ακούραστο Άλεξ Ντα Σίλβα να εκτελεί ένα ασύλληπτο απευθείας φάουλ με το Πάρντο να μην μπορεί να αντιδράσει. Στο 30′ η Αλκή προσπάθησε να αντιδράσει με τον Μπελαμεϊρί αλλά ο Νιλς Τεξέϊρα έκλεισε καλά το πεδίο του αντιπάλου και έδιωξε σε κορνερ. Στο 38′ ήταν η σειρά του Χουράδο να σκοράρει με την ωραία παράλληλη του Νιλς και σε κενή εστία έγραψε εύκολα το 3-0. Δεν πρόλαβαν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και ο Ανδρέας Αβράαμ έκανε μια υπέροχη ενέργεια από τα αριστερά, άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο και κάρφωσε τη μπάλα στην γωνία του Πάρντο κάνοντας το 4-0. Τεράστια ευκαιρία για το 5-0 με τον Χουράδο στο 44′ να πιάνει την κοντινή κεφαλιά, ο Πάρντο να διώχνει, να ξανακαταλήγει η μπάλα στον Χουράδο αλλά η μπάλα κόντραρε στον Λαφράνς. Ένα λεπτό αργότερα ο Λαφράνς κάρφωσε τη μπάλα στο δοκάρι μετά από εκτέλεση κορνερ.

Β’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη η Αλκή μπήκε καλύτερα και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν σαφώς διαφορετικές στο δεύτερο μέρος, με τη ομάδα μας να ρίχνει ρυθμούς και στην αντίπερα όχθη η Αλκή να παίρνει περισσότερα ρίσκα για επιθετικές προσπάθειες, ωστόσο η ΑΕΛ είχε τον συνεχή έλεγχο. Στο 48′ ο Φλόρες μείωσε σε 4-1 με το πρώτο γκολ της Αλκής στο φετινό πρωτάθλημα. Ευκαιρία διαρκείας στο 65′ για την ΑΕΛ με τον Τόρρες να δίνει στον Αβράαμ, το σουτ του σταματούν οι αμυντικοί, η μπάλα στον Χουράδο που ξαναδίνει στον Αβράαμ και ο Πάρντο έδιωξε δύσκολα σε κορνερ. Στο 77ο λεπτό ο Άλεξ Ντα Σίλβα σούταρε από κοντά αλλά ο Πάρντο απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Λαφράνς αλλά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα. Ο Άλεξ ντα Σίλβα στο 81ο λεπτό έκανε 2 τα τέρματα του και 5 της ΑΕΛ, μετά από ωραία μπαλιά του Γερολέμου ο Πάρντο βγήκε να διώξει χωρίς να τα καταφέρει κι έτσι ο Ντα Σίλβα σκόραρε ένα εύκολο γκολ.

Αρχική ενδεκάδα:  Πρόσεκ, Α. Τεϊξέιρα, Ν. Τεϊξέιρα (49′ Τεξέϊρα), Λαφράνς (80΄ Γερολέμου), Γουίλερ, Καστανάγια, Σίλβα (71′ Ν.Τζούνιορ), Άλεξ, Τόρες, Αβραάμ, Χουράδο.

Κίτρινες: Γουήλερ / Κάρλος