Απέδρασε με το διπλό (0-1 την Ανόρθωση)

Σημαντικό και δύσκολο τρίποντο κέρδισε η ομάδα μας απόψε εκτός έδρας κόντρα στην Ανόρθωση. Η Ανόρθωση μπήκε πιο δυνατά και ήταν αυτή που δημιούυργησε τις φάσεις για το γκολ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΛ προσπαθούσε να αντιδράσει κατά διαστήματα και πίεζε ψηλά. Με αυτόν τον τρόπο ήρθε και το λάθος στην άμυνα της Ανόρθωσης όπου ήρθε και η ανατροπή και το μοναδικό γκολ του αγώνα το οποίο σκόραρε ο ακούραστος Αλεξ Ντα Σίλβα. Στην επανάληψη και πάλι οι ρυθμοί ήταν ψιλοί αλλά η ομάδα μας αυτή την φορά ήταν πιο διαβασμένη και έκλεινε καλύτερα τις πάσες του αντιπάλου και τους αντιπάλους.

Α’ Ημίχρονο

Πολύ δυνατό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο και αρκετά ενδιαφέρον, ειδικά από πλευράς Ανόρθωσης ωστόσο η ομάδα μας ήταν αυτή που ευτύχησε να σκοράρει. Η Ανόρθωση στο πρώτο 15λεπτο του αγώνα είχε την κυκλοφορία της μπάλας. Στο πρώτο μόλις λεπτό της αναμέτρησης ο Στρούνα έπιασε την κεφαλιά από πολύ κοντά αλλά ευτυχώς η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 17′ ο Ιγκεαμπορ έβγαλε μόνο τον Ντουρίς ο οποίος προσπάθησε να “κρεμάσει” στον Πρότσεκ αλλά η μπάλα έφυγε αουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τεσέϊρα έσωσε την ομάδα μας από σίγουρο γκολ μετά από παράλληλο γύρισμα του Στρούνα μέσα στην μικρή περιοχή. Στο 26′ μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας, μετά από εκτέλεση κόρνερ έγινε το μελέ, δίχως όμως να υπάρχει ένα πόδι ΑΕΛίστα να τη σπρώξει στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα η Ανόρθωση βρήκε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, όταν μετά από τεράστιο λάθος του Πρότσεκ ο οποίος έχασε σίγουρη μπαλιά απο τα χέρια του, ο Ράγιος πλάσαρε σε άδειο τέρμα αλλά ευτυχώς για την ΑΕΛ ο Αβράαμ εμφανίστηκε από του πουθενά και αποσόβησε σίγουρο γκολ. Στο 37ο λεπτό οι αμυντικοί της Ανόρθωσης έκαναν το λάθος, ο Χουράδο πήγε να προλάβει τον αντίπαλο τερματοφύλακα ο οποίος τον ανέτρεψε και κέρδισε το πέναλτυ. Την εκτέλεση ανάλαβε ο Ντα Σίλβα ο οποίος ευστόχησε και έγραψε το 0-1 για την ΑΕΛ. Στο 44” ο Ικεαμπόρ παραλίγο να ισοφαρίσει μετά από εκτέλεση κορνερ.

Β’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη και πάλι η Ανόρθωση μπήκε ορεξάτα και στο 50ο λεπτό ο Ικεαμπόρ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει αλλά ο Πρότσεκ έδιωξε την μπάλα σε κορνερ. Στο 67′ ο Ντούρις έπιασε μια κεφαλιά αλλά ο Πρότσεκ ήταν έτοιμος. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κατσαράβα έστρωσε στον Ζοάο Βίκτορ αλλά ευτυχώς ο Τεσέϊρα έδιωξε μακρυά την μπάλα. Στο 83′ ο Μπενίτεθ έπιασε ένα βολέ έξω από την περιοχή αλλά ο Βακιτς έδιωξε σε κορνερ.

Αρχική ενδεκάδα: Πρόσεκ, Τεισέιρα, Καστανάγια, Αβραάμ (79′ Γουήλερ), Ζτραβκόφσκι, Λαφράνς,Τόρες, Χουράδο (54′ Μακρής), Τεξέιρα, Μπενίτεθ, Ντα Σίλβα (88′ Μυτίδης).

Κίτρινες: Ικεαμπόρ, Λαβόρδε, Ντουγκλάο,  / Αβράαμ, Λαφράνς, Ζτραβκόφσκι, Καστανιάγκα