Δεύτερη νίκη (2-0) με καλή εμφάνιση κόντρα στη Δόξα

Τη δεύτερη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε η ομάδα μας κόντρα στην Δόξα. Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μπορούμε το σκορ να ήταν ακόμα μεγαλύτερο. Για ακόμα ένα παιχνίδι ο κόσμος στις κερκίδες ήταν λιγοστός λόγω των γνωστών γεγονότων με την κάρτα φιλάθλου.

Στο Α ημίχρονο

Με πολύ όρεξη μπήκε στο γήπεδο η ομάδα μας στον αγωνιστικό χώρο. Πότε από δεξιά και πότε από αριστερά, Τόρες και Μπενίτεθ δημιουργούσαν αρκετά ρήγματα στην αντίπαλη περιοχή, ενώ ο Μυτίδης ήταν διαρκώς επικίνδυνος. Στο 3ο λεπτό με γυριστό σουτ ο Μυτίδης απείλησε για πρώτη φορά στον αγώνα. Στο 11 και 12 η ομάδα μας είχε διπλή ευκαιρία για γκολ αλλά τα σουτ του Μπενίτεθ και Τόρες αποκρούστηκαν εκ νέου.

Στο 20 η ομάδα μας κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από ωραία αντεπίθεση και εξαιρετική ενέργεια του Τόρες που απέφυγε τον Μητρέα και τέλειωσε τη φάση υποδειγματικά. Στη συνέχεια και με το σκορ υπέρ μας η ομάδα έριξε στροφές και έδωσε περισσότερο χώρο στη Δόξα χωρίς όμως να απειλείτε ουσιαστικά, ενώ δεν έχασε ούτε τον έλεγχο του αγώνα.

Στο Β ημίχρονο

Με όρεξη για 2ο γκολ που θα τέλειωνε τον αγώνα μπήκε στο 2ο ημίχρονο η ομάδα μας. Στο 47′ μετά από ωραίο γύρισμα του Μπενίτεθ ο Τόρες δεν έπιασε καλά το σουτ και πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά αργότερα σε ενέργεια του Τόρες οι αμυντικοί της Δόξας πρόλαβαν τον Μυτίδη και έδιωξαν σε κόρνερ.

Η επόμενη μεγάλη φάση ήταν στο 60′ μετά από καλό σουτ του Ντα Σίλβα που αποκρούστηκε από τους αμυντικούς της Δόξας. Στο 84′ ήταν η σειρά του Χουράδο να σκοράρει, μετά από ωραία κάθετη μπαλιά του Ντα Σίλβα μπήκε στην περιοχή και με εξαιρετικό πλάσε στη δεξιά γωνία πέτυχε το 2-0. Η ομάδα μας προσπάθησε στο 86′ για το 3-0 αλλά η κεφαλιά το Λαφράνς βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Αρχική Ενδεκάδα: Βοζίνια, Τεξέιρα, Αβραάμ (Γουήλερ 86′), Νταβόρ, Μυτίδης (Χουράδο 71′), Ντα Σίλβα, Λαφράνς, Νιλς Τεξέιρα, Τόρες, Αντάμοβιτς (Γκαζτανάγκα 62′), Μπενίτεζ