Ανατροπή στο Γ.Σ.Π με σκόρερς από τον πάγκο!

Η ομάδα μας κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 του πρώτου ημιχρόνου κάνοντας το 1-2 στη τελευταία φάση του αγωνα στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής των playoffs.

Όσο ο χρόνος περνούσε βλέπαμε να μη μπορεί να δημιουργήσει κάτι στα αντίπαλα δίκτυα όμως Ρομάν και Λαφράνς είχαν τη λύση κάνοντας το 1-2  και παίρνοντας το τρίποντο από την Ομόνοια η οποία μετρά 9 σερί ήττες.

Έχοντας ξεκινήσει λίγο καλύτερα από την Ομόνοια η ομάδα μας κατάφερε να δημιουργήσει την πρώτη της προυπόθεση για γκολ μόλις στο έξω.  Ήταν ο Αβραάμ που δέχθηκε την πάσα από τον Σασσί όμως το διαγώνιο τελείωμα του αποκρούστηκε και στη συνέχεια κτύπησε στο δοκάρι.

Στη συνέχεια η ομάδα μας έδωσε χώρο στην Ομόνοια αφήνοντας την έχει τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι.  Η Ομόνοια έχασε μια ευκαιρία στο 10′ ενώ εννέα λεπτά αργότερα ο Κανού σέρβιρε τον Ντάρμπισαιρ που άνοιξε το σκορ με κεφαλιά.

Η ομάδα μας δεν κατάφερε να αντιδράσει μετά το 1-0 με αποτέλεσμα να είναι και το σκορ που πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη  η ομάδα μας συνέχισε κάπως μουδιασμένα, όμως στη συνέχεια προσπάθησε να γίνει λίγο πιο απαιτητική χωρίς να καταφέρνει να δημιουργεί με αξιώσεις τις κατάλληλες προυποθέσεις για να απειλήσει την εστία της Ομόνοιας.

Στο 78′ ο Μπενίτεζ έκανε μια ωραία σέντρα για τον Ρομάν που πήρε τη κεφαλιά όμως η μπάλ πέρασε έξω ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 87′ ισοφάρισε σε 1-1.  Αξίζει να αναφέρουμε πως με το πέρασμα του έδωσε άλλη πνοή και άλλη δυναμική στην επιθετική γραμμή της ομάδας, ήταν ιδιαίτερα δραστήριος και έπαιξε σημαντικό ρόλο στην μετέπειτα ανατροπή του σκορ.

Η ομάδα μας με γκολ του Λαφράνς στο 90+5 έκανε το 1-2 στη τελευταία φάση του αγώνα και έφτασε στην νίκη.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Ντόσσα Τζούνιορ, (29΄Λαφράνς), Τεξέιρα, Αβραάμ, Κυριάκου, Λεάντρο Σίλβα, Ζτρατκόφσκι, Φιντέλις (56′ Ρομάν), Γκαμπιονέτα, Σάσσι (70′ Ηλία), Μπενίτεζ.

Κίτρινες: Κατελάρης, Χριστοφή, Κανού (2η κίτρινη – κόκκινη) / Γκαμπιονέτα, Μπενίτεζ)

*Αναγκαστική αλλαγή για Ντόσσα Τζούνιορ μόλις στο 29′ αφού ένιωσε ενοχλήσεις, τη θέση του πήρε ο Λαφράνς.