Ήττα σε άλλο ένα ντέρμπι – ΑΕΛ 0 – 2 Απόλλων

Tην ήττα δέχθηκε η ομάδα μας από τον Απόλλωνα με 0-2 στο Τσίρειο Στάδιο για την 6η αγωνιστική των play-off.  Δυστυχώς για άλλο ένα παιχνίδι η ΑΕΛ μας δεν έδωσε ούτε το πάθος ούτε τη συγκέντρωση που απαιτείτο για ένα τέτοιο αγώνα.

Καλύτερα μπήκε ο τυπικά φιλοξενούμενος Απόλλωνας στο πρώτο ημίχρονο και ήταν η ομάδα που έψαξε το γκολ. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Παπουλής βρήκε τον Μάγκλιτσα από πλάγια δεξιά ευτυχώς όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Ο Απόλλωνας κρατούσε πιο πολύ τη μπάλα στο πρώτο 20 λεπτό αλλά από εκεί και πέρα η ομάδα μας ισοζύγισε. Η πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ ήρθε στο 16′ όταν ο Γκαμπιονέτα βρήκε στην περιοχή τον Τόρες αλλά έστειλε την μπάλα αουτ.

Στο 25′ ήρθε νέα ευκαιρία για την ομαδα μας με τον Μπενίτεθ από αριστερά έπιασε το σουτ στην κίνηση υποχρεώνοντας τον Βάλε σε απόκρουση με υπερένταση. Στη συνέχεια η μπάλα άλλαζε συνέχεια πόδια, πότε στους παίκτες της ομάδας μας πότε στον αντίπαλο.

Η επόμενη ευκαιρία ήρθε στο τέλος του πρώτου μέρους και ήταν για τον αντίπαλο μετά από σέντρα του Μάγκλιτσα, ο Πέδρο από εξαιρετική θέση σούταρε στην κίνηση αλλά ευτυχώς ήταν πολύ άστοχο.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε γενικές γραμμές με τον Απόλλωνα να έχει την κατοχή αλλά να είναι ακίνδυνος και την ομάδα μας να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Στην επανάληψη η ομάδα μας απείλησε πρώτη με ένα σουτ του Σοάρες που ανακόπηκε.  Στη συνέχεια όμως περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο αφού στο 57′ έμεινε πίσω στο σκορ με γκολ του Παπουλλή.

Έξι λεπτά αργότερα αντικαταστάθηκε ο Τόρρες από τον Σίλβα αφού έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Ο Απόλλωνας διπλασίασε τα τέρματα του στο 76′ με τον Γιούστε από αδράνεια τόσο της άμυνας όσο και του Βοζίνια.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την ομάδα μας να ανγκάζεται σε μια ακόμη ήττα σε ντέρμπι.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κυριάκου, Ντόσα, Λαφράνς, Γουίλερ (75′ Αβραάμ), Νικολάου (68′ Σασσί), Σοάρες, Τόρρες (62′ Σίλβα), Καμπιονέτα, Μπενίτεζ, Τεξέιρα

Κίτρινες: Γουίλερ, Σοάρες, Αβραάμ, Ντόσσα, Βοζίνια / Άλεφ, Παπουλλής