Έδειξε πάθος και ήρθε η ανατροπή (3-2 με ΑΕΚ)

Την πρώτη της νίκη στη Β’ φάση του πρωταθλήματος πέτυχε απόψε η ομάδα μας, νικώντας με 3-2 την ΑΕΚ και μάλιστα με ανατροπή. Αν και το πρώτο μέρος ήταν πολύ βαρετό και ανιαρό και από τις 2 ομάδες, η επανάληψη φρόντισε να μας χορτάσει με 5 γκολ. Η ΑΕΛ βρέθηκε 2 φορές πίσω στο σκορ, μία με τον Τρισκόφσκι στο 51′ και μία με το αυτογκόλ του Μιτρέα στο 61′. Η ομάδα μας έδειξε ψυχή και θέληση και χωρίς να το βάλει κάτω κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει και τις δύο φορές αλλά και να κάνει την ανατροπή με 3-2 με τα γκολ των Σίλβα (55′, 85′) και Μπενίτεθ (80′). Αυτή ήταν ίσως η καλύτερη εμφάνιση της ομάδας μας στα play-offs.

Α’ Ημίχρονο

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε για την ΑΕΚ με το λανθασμένο γύρισμα του Λαφράνς προς τον Βοζίνια, ο Γιάννου κυνήγησε τη φάση, ευτυχώς όμως ο Βοζίνια πρόλαβε την μπάλα πριν τον Γιάννου. Απάντηση ήρθε από την ομάδα μας δύο λεπτά αργότερα όταν βρέθηκε σε θέση βολής από το ύψος του πέναλτι αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να στείλει την μπάλα πολύ ψηλά. Nέα ευκαιρία με τον Σίλβα στο 8′, με το βολέ του να φεύγει σε κορνερ μετά από επέμβαση του Πάμπλο. Στο 31′ ο Σοάρες εκτέλεσε φάουλ από πολύ μακριά και πλάγια αναγκάζοντας τον Πάμπλο να διώξει δύσκολα σε κορνερ.

B’ Ημίχρονο

Στο 51′ η πρώτη ευκαιρία της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο μετατράπηκε σε γκολ, όταν ο Κάσες έβγαλε ωραία μπαλιά στον Τρισκόφσκι ο οποίος ήταν αμαρκάριστος και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει και 4 λεπτά αργότερα η ΑΕΛ απάντησε μετά από ωραία σέντρα του Τόρρες, ο Σίλβα κάρφωσε την εστία του Πάμπλο και έκανε το 1-1. Όσα δεν έγιναν στο πρώτο ημίχρονο έγιναν μέσα σε 10′ λεπτά και η ΑΕΚ επανέκτησε και πάλι το προβάδισμα μετά από εκτέλεση φάουλ και αυτογκόλ του Μιτρέα. Στο 67ο λεπτό ο Λεάντρο Σίλβα δοκίμασε από πολύ μακριά να αιφνιδιάσει τον Πάμπλο αλλά το σουτ του πέρασε μόλις έξω και δίπλα από το δοκάρι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό μεγάλη διπλή ευκαιρία για την ομάδα μας και πάλι με το σουτ του Τόρρες να αποκρούει ασταθώς ο Πάμπλο, ο Τεξέϊρα δοκίμασε από πολύ πλάγια να σκοράρει αλλά η μπάλα κτύπησε πάνω στον Πάμπλο και στη συνέχεια στο δοκάρι. Στο 80′ η ΑΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει μετά από εξαιρετική συνεργασία σε εκτέλεση φάουλ ανάμεσα στους Σίλβα-Μπενίτεθ, με τον τελευταίο να εξαπολύει το βολέ, ο Πάμπλο την απέκρουσε αλλά η μπάλα ήταν ήδη μέσα και έτσι γράφτηκε το 2-2. Απίστευτη ανατροπή για την ομάδα μας με το σουτ του Λεάντρο Σίλβα στο 85′ έξω από την περιοχή, ο Πάμπλο δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι έγινε το 3-2.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Σίλβα, Γκαμπιονέτα(46′ Μέσκα), Λαφράνς, Τόρες, Μιτρέα, Κυριάκου, Σοάρες(77′ Σάσσι), Μπενίτεθ, Ζντραφκόφκσι(65′ M.Νικολάου), Τεξέιρα

Κίτρινες: Μιτρέα / Χέφελ