‘Εσπασε την έδρα και πήρε προβάδισμα

Η C2S ΑΕΛ ήταν η νικήτρια στον πρώτο αγώνα της σειράς για την τελική φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών, επικρατώντας μέσα στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο με 61-55 του Κεραυνού, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Οι «ερυθροκίτρινες» ήταν καλύτερες στην πρώτη περίοδο, παίρνοντας προβάδισμα με 15-10, με την εικόνα του αγώνα να είναι παρόμοια και στο Β’ δεκάλεπτο, όπου ο Κεραυνός κατάφερε να αυξήσει την διαφορά που τον χώριζε στο σκορ από την ΑΕΛ στους εννέα πόντους (31-22).

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Λεμεσού ήταν σαφώς βελτιωμένη, καταφέρνοντας να μειώσει σε 40-38. Οι «γαλαζοκίτρινες» ήταν καλύτερες και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου πήραν προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν μέχρι τέλους, φεύγοντας από τον Στρόβολο με την νίκη με τελικό σκορ 61-55.

Κορυφαία της αναμέτρησης ήταν η Πέτρα Όρλοβιτς που σημείωσε 23 πόντους (1 τρίποντο). Η σειρά των τελικών μεταφέρεται τώρα στην Λεμεσό, όπου η ΑΕΛ θα υποδεχτεί στο στάδιο «Νίκος Σολομωνίδης» τον Κεραυνό την ερχόμενη Τετάρτη (4/4) στις 20:45. Θυμίζουμε πως η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα κατακτήσει το πρωτάθλημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-10, 31-22, 40-38, 55-61

Κεραυνός Στροβόλου (Χρίστος Στυλιανίδης)

Κωνσταντίνου 4, Πιτσιλλίδου 5 (1), Κασάπη, Νικολάου, Νικόλα 4, Είβερι 22 (2), Ρουσσάκη 12 (3), Μερκούρη, Θεολόγου 4, Ζάριτς, Αθανασίου 4.