Πρώτη νίκη σε ντέρμπι για φέτος

Την πρώτη της νίκη σε ντέρμπι και την πρώτη της με τον Ντούσαν Κέρκεζ στον πάγκο κατάφερε να πάρει η ομάδα μας στο σημερινό αγώνα με την Ομόνοια.

Η ΑΕΛ μας με γκολ του Γκαμπιονέτα και Σασσί ολοκλήρωσε τη 2η αγωνιστική των Play-off κερδίζοντας με 2-1 την Ομόνοια στην σκια της ντροπιαστικής πεντάρας που δέχθηκε από τον Απόλλωνα.

Ξεκινώντας τον αγώνα η ομάδα μας επιχείρησε να έχει περισσότερο την κατοχή της μπάλας και να δημιουργεί επιθέσεις από τα μετόπισθεν με κοντινές πάσες.

Στο 19′ η ΑΕΛ μας έχασε απίστευτη τριπλή ευκαιρία με δυο τετ-α-τετ με Αβραάμ και Τεξέιρα ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Αβραάμ έκανε ψαλιδάκι και η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι αφού κτύπησε στο δοκάρι.

Στη συνέχεια η ομάδα μας είχε την υπεροχή, κράτησε περισσότερο μπάλα και κατάφερε με ένα εντυπωσιακό γκολ του Γκαμπιονέτα να ανοίξει το σκορ με εντυπωσιακό κρεμαστό σουτ.  Όλα τα λεφτά η ασσίστ του Αβραάμ στον κενό χώρο.

Μετά το γκολ η Ομόνοια σήκωσε κεφάλι άσκησε μια πίεση στην ομάδα μας που κατάφερε να ολοκληρώση το Α’ ημίχρονο με το υπερ της αποτέλεσμα

Στην επανάληψη ο αγώνας είχε πολλά λάθη από τις δυο ομάδες χωρίς ιδιαίτερες φάσεις στα πρώτα στάδια του.  H Ομόνοια πατούσε λίγο καλύτερα από την ομάδα μας χωρίς όμως να καταφέρει να φτιάξει τις απαραίτητες προυποθέσεις για γκολ.

Η ομάδα μας διπλασίασε τα τέρματα της μετά από όμορφη ενέργεια του Σάσσι να δώσει ασσίστ στον Τεξέιρα στην πλάτη της άμυνας της Ομόνοιας, ο Τεξέιρα με τη σειρά του έδωσε εξαίσια ασσίστ ξανά στον Σασσί κάνοντας το 2-0.

Η Ομόνοια κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 86′ μετά από καλή μπαλιά του Ζαρζίνιο ο Βοζίνια πήγε να βγει, μετάνιωσε και άφησε την εστία του ακάλυπτη με αποτέλεσμα ο Ντέρμπισαιρ να έχει εύκολη δουλειά μπροστά στην εστία του.

Aρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Λαφράνς, Μιτρέα, Αιρόσα, Γουίλερ, Σοάρες, Φιντέλις, Αβραάμ (66′ Σασσί), Γκαμπιονέτα (79′ Λεάντρο Σίλβα), Τόρρες, Τεξέιρα (90+2 Μαύρου).