Άνετο διπλό στο ”Αμμόχωστος”

Με εύκολη νίκη προχώρησε η ομάδα μας στην προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, που με σοβαρότητα χειρίστηκε το γρήγορο γκολ, χωρίς να επιτρέψει τα λάθη που έγιναν σε προηγούμενους αγώνες.  Με αυτό το τρόπο κράτησε το υπερ της προβάδισμα το ποίο διεύρηνε κιόλας.

Η ομάδα μας από την αρχή του αγώνα προσπάθησε να επιβληθεί του αγώνα με αποτέλεσμα να προηγηθεί μόλις στο 9′ με γκολ του Τεξέιρα με κοντινή κεφαλιά.  Ο επιθετικός της ομάδας μας νίκησε εύκολα τον αντίπαλο κήπερ βρίσκοντας δίκτυα για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι ενώ ο Σίλβα “σέρβιρε” την 10η του ασσίστ για φέτος.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα χαμήλωσε λίγο με την Σαλαμίνα να προσπαθεί να αντιδράσει κάνοντας κάποια γεμίσματα στην περιοχή και δημιουργώντας δυο καλές ευκαιρίες στο 21′ και στο 25′.

Στο 34′ η ομάδα μας διπλασίασε τα τέρματα της με τον Σοάρες, μετά από μια όμορφη μπαλιά οτυ Γκαμπιονέτα στο δεύτερο δοκάρι ο Λαφράνς έστρωσε τη μπάλα στον ξεχασμένο Σοάρες που εύκολα και απλά έκανε το 0-2.

Στην επανάληψη και μόλις 4 λεπτά από την έναρξη αυτής, η ομάδα μας σε μια ωραία ενέργεια του Γκαμπιονέτα από αριστερά, κέρδισε το πέναλτι.  Ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής εκτέλεσε με άνετο τρόπο και έκανε το 0-3.

Στο 80′ η ομάδα μας απώλεσε τεράστια ευκαιρία με τον Τόρρες που δέχθηκε την πάσα μέσα στην περιοχή, έκανε κάποιες περίτεχνες ντρίμπλες όμως το τελείωμα του έφυγε πάνω ψηλά από την εστία της Σαλαμίνας.

Κατά τ’ άλλα το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε σε χαμηλό ρυθμό με την ομάδαμας μετά το 0-3 να κάνει συντήρηση του σκορ αλλά και ενέργειας όσο έκλεινε καλά τα μετόπισθεν αφού η Ν. Σαλαμίνα αδυνατούσε να απειλήσει πέρα από ένα μακρινό γέμισμα που έφυγε έξω.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια,  Μιτρέα, Λαφράνς, Γουίλερ, Κυριάκου, Σίλβα (Φιντέλις 76′), Γκαμπιονέτα (68′ Αβραάμ), Τόρρες (82′ Σασσί), Ρομάν, Σοάρες, Τεξέιρα.

Κίτρινες: Καρό /