Παραλίγο καρδιοχτύπημα (2-4 την Αλκή)

Σε ένα παιχνίδι που λίγο έλειψε η ομάδα μας να πάθει τη ζημιά, η ΑΕΛ πήρε τη νίκη με 2-4 απέναντι στην Αλκή στο “Αμμόχωστος”. Η ομάδα μας ήταν καλύτερη από την αρχή και με τέρματα των Ρομάν, Τόρες και Τεσέϊρα προηγήθηκε εύκολα με 0-3 από το ημίχρονο. Στην επανάληψη οι 2 ομάδες μπήκαν πολύ διαφορετικά και με φόρα η Αλκή μέχρι το 50ο λεπτό μείωσε σε 2-3, με τους παίκτες της ομάδας μας να μην μπορούν να συγκεντρωθούν. Η Αλκή συνέχισε να πιέζει αλλά ο Βοζίνια ήταν πάντα παρών. Η ΑΕΛ ηρεμώντας το παιχνίδι της πέτυχε και 4ο γκολ με τον Τεξέϊρα (αμυντικό), ο οποίος πριν είχε πετύχει και αυτογκόλ. Η ομάδα μας παρέμεινε στην 5η θέση με 45 βαθμούς.
Α’ Ημίχρονο
Πολύ δυνατά μπήκε η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο και έδειξε από την αρχή τι ζητούσε στο γήπεδο. Στο 10ο λεπτό ο Σοάρες έπιασε ένα βολέ έξω από την περιοχή  το οποίο πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η ομάδα μας ευτύχησε να σκοράρει. Μετά από παράλληλη μπαλιά του Τόρες ο Πάρντο απόκρουσε ασταθώς και ο Ρομάν από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1. Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και η Αλκή μπορέσει να δείξει αντίδραση η ομάδα μας βρήκε πάλι το δρόμο προς τα δίκτυα επίσης με ένα νέο της μεταγραφικό απόκτημα.  Με ωραία ατομική ενέργειά ο Γουήλερ βρήκε τον Τόρες που ελευθερώθηκε και στο 22’ με διαγώνιο σουτ πέτυχε το 0-2. Στο 29’ λίγο έλειψε να τα καταφέρουν όταν ο Αϊρόσα έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση και ο Πάρντο έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ. Δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα για την ανάπαυλα η ΑΕΛ πέτυχε και τρίτο γκολ απλουστεύοντας ακόμη περισσότερο την υπόθεση νίκη. Μετά από πτώση του Τόρες στην περιοχή σε μια μονομαχία με τον Ενγκομό ο διαιτητής της αναμέτρησης σφύριξε πέναλτι. Την ευθύνη εκτέλεσης ανέλαβε ο Τεσέιρα διαμορφώνοντας το 0-3.
Β΄ Ημίχρονο

Άσχημα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας αφού στο 48’ μετά από κεφαλιά πάσα του Λοϊζίδη ο Μαλφλέρι με κοντινό πλασέ μείωσε σε 3-1. Δύο λεπτά αργότερα η Αλκή σημείωσε ακόμη ένα γκολ με αυτογκόλ του Τεσέϊρα και έγινε το 2-3. Στο 57′ ο Βοζίνια έσωσε κυριολεκτικά την ΑΕΛ από 3ο γκολ, καθώς ο Ντιακιτέ ήταν εντελώς μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα της ομάδας μας. Δύο λεπτά αργότερα νέα ευκαιρία για την Αλκή έδιωξε και πάλι ο Βοζίνια. Στο 65′ ο Τεσέϊρα πήρε το αίμα του πίσω καθώς μετά από σέντρα του Σίλβα, ο πρώτος δε δυσκολεύτηκε να κάνει από κοντά το 2-4 για την ΑΕΛ. Νέα μοναδική ευκαιρία για την Αλκή καθώς ο Φαμπρίτσιο δε κατάφερε να μειώσει στο γκολ σε κενή εστία. Kαλή ευκαιρία για την ομάδα μας να αυξήσει το σκορ με τον Σίλβα από την μικρή περιοχή αλλά η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και έφυγε σε κορνερ.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αιρόσα, Τεσέιρα, Μιτρέα, Γουίλερ, Σοάρες, Αβραάμ (74′ Γκαμπιονέτα), Λεάντρο, Τόρες (82′ Σάσσι), Ρομάν (58′ Μ΄.Νικολάου), Τεξέιρα.
Κίτρινες: Ιτούα /