Με το στενό 1-0

Με το στενό 1-0 κατάφερε να πάρει το τρίποντο απέναντι στον Ερμή η ομάδα μας, σε εναν αγώνα που πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής.

Το γκολ πέτυχε ο Τεξέιρα στο 18ο λεπτό του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά υπήρξαν αναγνωριστικά για τις 2 ομάδες, με την ομάδα μας μέχρι το δεκάλεπτο να αποκτά τον πλήρη έλεγχο του αγώνα.  Η υπεροχή σφραγίστηκε και με γκολ αφού μετά την εκτέλεση κόρνερ ο Τεξέιρα κατάφερε με γυριστό σουτ να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα του Αραμπατζή.
Στην επανάληψη μέχρι το 50′ έγιναν 2 σημαντικές ευκαιρίες, μια για κάθε ομάδα.  Η ομάδα μας στο 49′ είχε μια καλή κεφαλιά με τον Τεσέιρα ενώ ο Ερμής με τον Εμεργκάρα να παίρνει τη μπάλα μετά από λάθος του Φιντέλις Ιρένε και να σημαδεύει άουτ.

Με την 12η τους φετινή νίκη οι γαλαζοκίτρινοι ανέβηκαν ξανά στην 5η θέση με 42 βαθμούς.

Απ’ εκεί και έπειτα ο αγώνας συνεχίστηκε χωρίς κάτι πολύ σημαντικό, με την ομάδα μας να έχει δοκάρι με τον Μιτρέα στο 62′ και τον Ερμή με τον Εμεργκάρα στο 75′.   Πέντε λεπτά αργότερα ο Αιρόσα έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας μας.

Στα τελευταία στάδια του αγώνα ο Ερμής απλώθηκε στο γήπεδο με σκοπό να κερδίσιε κάτι από τον αγώνα ενώ η ομάδα μας προσπαθούσε να κτυπήσει στην κόντρα, χωρίς να πετυγχαίνει κάτι επιθετικά καμία από τις 2 ομάδες ο αγώνας έληξε υπερ της ομάδας, αποκτώντας άλλο ένα τρίπονο.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας με την Αλκή εκτός έδρας.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Γουίλερ,  Αιρόσα, Μιτρέα, Σοάρες, Σίλβα, Φιντέλις (65′ Ρομάν), Μπενίτεθ (76′ Σασσι), Τόρες, Τεξέιρα (85′ Γ. Μαύρου)

Κάρτες: Τεισέιρα / Ταραλίδης