Επέστρεψε στις νίκες (1-2 με Ολυμπιακό)

Α’ Ημίχρονο

Η ΑΕΛ ξεκίνησε πολύ επιθετικά.  Η ΑΕΛ είχε την κατοχή και έψαχνε τρόπους να γίνει επικίνδυνη και ο Ολυμπιακός ήταν μαζεμένος με πολυπρόσωπη άμυνα και στόχο να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Στο 13′ ο Μιτρέα άγγιξε το γκολ με ωραίο χτύπημα φάουλ όμως ο Χίντι έδιωξε σε κόρνερ. Ο Μπενίτεθ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μιτρέα έκανε το πλασέ του Μιτρέα σε σώματα αμυντικών και στην επαναφορά ο Μαύρου άνοιξε το σκορ. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και να ισορροπήσει αλλά δεν κατάφερε κάτι το αξιόλογο κοντά στην εστία του Βοζίνια. Στο 37′ ο Μπενίτεθ έδωσε μέσα στην περιοχή για τον Νταβίντ Τεξέϊρα αυτός βρήκε δοκάρι στο πρώτο σουτ αλλά στην επαναφορά κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και με έυκολο έβαλε το πρώτο του γκολ και έγραψε το 0-2.

B’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένες και χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό. Στο 58′ ο Βοζίνια βγήκε έδιωξε μια σέντρα, η μπαλα έφτασε στον Πολίτσι αλλά το σουτ του έφυγε πολύ πάνω από τα δοκάρια. Στο 72′ πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ να κάνει το 0-3, μετά από ενέργειες του Ρομάν ο οποίος κλείστηκε από 3 αμυντικούς κατάφερε και βρήκε χώρο για το σουτ, το οποίο έδιωξε σε κορνερ ο Χίντι. Ωραίες ντρίπλες από τον Γκαμπιονέτα ο οποίος ξεμαρκαρίστηκε ανάμεσα από 2 αλλά το σουτ του στο 77′ μπλοκαρίστηκε από τον Χίντι. Τρία λεπτά αργότερα ο Σίλβα δέχεται την ωραία μπαλιά και πάλι από τον Μπενίτεθ αλλά και πάλι ο Χίντι σταματά τις προσπάθειες για τρίτο γκολ. Η πίεση της ομάδας μας συνεχίστηκε και ένα λεπτό αργότερα ο Ρομάν δεν κατάφερε να σκοράρει από την μικρή περιοχή. Στο 88′ η άμυνα της ομάδας μας ολιγόρησε και κοντρα στην ροή του αγώνα ο Ολυμπιακός μείωσε σε 1-2. Στο 94′ ο Τόρες και πάλι λίγο έλειψε να ισοφαρίσει για τον Ολυμπιακό ευτυχώς η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α.Τεσέιρα, Σίλβα, Αβραάμ, Τόρες 75′ (Γκαμπιονέτα), Μαύρου, Αιρόσα, Μιτρέα, Σοάρες, Μπενίτεθ, Ντ.Τεσέιρα (66′ Ρομάν)

Κίτρινες: Μιγκελίτο, Τόρρες / Αβράαμ, Μιτρέα