Πάλι με ανατροπή (2-3 με Ομόνοια)

Νέα ήττα και πάλι με ανατροπή για την ομάδα μας, αυτή την φορά από την Ομόνοια στο Τσίρειο. Η Ομόνοια προηγήθηκε αλλά η ομάδα μας αντέδρασε σωστά και κατάφερε να το γυρίσει πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ δεν κατέβηκε ποτέ και δέχτηκε την ανατροπή με 2-3 με 2 γκολ του Κάντε. Η ομάδα μας έχει διαχρονικό κόλλημα με την ομάδα της Ομόνοιας καθώς εκτός ότι δεν μπορεί να την νικήσει σχεδόν ποτέ, είναι η πρώτη φορά φέτος που η ΑΕΛ δέχεται 3 τέρματα από τον αντίπαλο. Η ομάδα μας είναι 5η με 36 βαθμούς και η Ομόνοια 6η με 35 βαθμούς.

Α’ Ημίχρονο

Με το ξεκίνημα του παιχνιδιού η Ομόνοια βγήκε στην επίθεση με τον Νταρμπισάϊαρ ο οποίος επιχείρησε το βολέ από την μικρή περιοχή αλλά ευτυχώς ο Τεσέϊρα πρόλαβε και έδιωξε σε κορνερ. Στο 13′ ο Βύντρα έπεσε να κόψει τη μπάλα η οποία βρήκε στο χέρι του, όμως ο διαιτητής δεν έδειξε πέναλτυ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μαμαντού έκανε τη σέντρα από τα αριστερά ο Νταρμπισάϊαρ βρέθηκε μόνος και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1 με κοντινό πλασέ. Στο 36′ η ομάδα μας ισοφάρισε μετά από εξαιρετικούς συνδυασμούς Αϊρόσα-Σίλβα-Αβράαμ, με τον τελευταίο να πλασάρει εξαιρετικά και να κάνει το 1-1. Εξαιρετική αντίδραση από την ομάδα μας καθώς 4 λεπτά αργότερα πέτυχε την ανατροπή μετά από σέντρα του Σίλβα και κεφαλιά του Αρουαμπαρένα κάνοντας το 2-1.

Β΄ Ημίχρονο

Η Ομόνοια στο 60′ ακριβώς κατάφερε να ισοφαρίσει με το σου του Καντέ να κτυπά σε αμυντικό της ΑΕΛ και να καταλήγει στα δίκτυα, του ανήμπορου να αντιδράσει, Βοζίνια. Δύο λεπτά αργότερα ο Σίλβα έκλεψε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή της Ομόνοιας αλλά αντί να δώσει σε Σάσσι ή Αρρουαμπαρένα που ήταν ελεύθεροι, προτίμησε να κάνει ένα πολύ άστοχο σουτ. Στο 78′ ο Χριστοφή έκανε το βολέ μέσα από τη περιοχή αλλά ευτυχώς ο Βοζίνια ήταν σε ετοιμότητα. Στο 85′ ο Βοζίνια βγήκε λανθασμένα να διώξει την μπάλα (αντί να την διώξει σε πλάγιο), η μπάλα πήγε στον Καντέ και με σουτ από πολύ μακριά έκανε το 2-3 για την Ομόνοια. Απίστευτη ευκαιρία στο 90+4′ έχασε η ομάδα μας να ισοφαρίσει με την κεφαλιά του Μαύρου και στη συνέχεια το σουτ του Σάσσι να βρίσκει στο σώμα του Βύντρα ενώ πήγαινε προς τα δίκτυα.

Κίτρινες: Aϊρόσα, Σάσσι / Άλεξ Σοάρες, Μαδούρο

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Αϊρόσα, Γουϊλερ, Τεσέιρα, Μιτρέα, Φιντέλις, Λεάντρο, Μπενίτες (66′ Τόρρες), Αρουαμπαρένα (80′ Μαύρου), Σάσι, Αβραάμ (56′ Αλνταίρ).