Εύκολη νίκη (3-0 τον Ε.Άχνας)

Εύκολο απόγευμα είχε η ΑΕΛ σήμερα το απόγευμα κόντρα στον Εθνικό Άχνας. Η ομάδα μας ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, είχε τον έλεγχο και τις ευκαιρίες σε όλο το 90λεπτό γιαυτό και έπαιξε όσο έπρεπε για να κερδίσει του 3 βαθμού με το σκορ 3-0. Ο Βοζίνια δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου και η ομάδα μας παραμένει η καλύτερη στο πρωτάθλημα. Η ΑΕΛ έκανε την 9η της νίκη και βρίσκεται στην 5η θέση με 33 βαθμούς.

Α’ Ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς την μεγάλη φάση, με την ομάδα μας όμως να έχει συνέχεια τον έλεγχο στο παιχνίδι. Πρώτη καλή προϋπόθεση ήταν για την ΑΕΛ στο 5ο λεπτό με τον Σασσί να περνάει όμορφα 2 παίκτες αλλά στο τέλος έχασε την ισορροπία του. Στο 13′ ο Γουήλερ έκανε την σέντρα-σουτ και ο Μπογκαντίνοφ έδιωξε δύσκολα σε κορνερ. Καταπληκτική ομαδική ενέργεια στο 20ο λεπτό με την σέντρα από τον Σίλβα, ο Αρουαμπαρένα κατεβάζει με κεφαλιά στον Σασσί ο οποίος έστρωσε στον Σοάρες και με βολέ έκανε το 1-0 για την ομάδα μας. Πολύ καλή πλάσα στον αέρα από τον Αρρουαμπαρένα στο 35ο λεπτό η μπάλα όμως πέρασε έξω.

Β’ Ημίχρονο

Στο 53′ ο Σασσί έδωσε μέσα στην περιοχή για τον Μέσκα ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να σκοράρει. Και πάλι καλή ευκαιρία για την ομάδα μας αυτή την φορά το σουτ του Σίλβα στο 54′ πέρασε μόλις έξω. Ο Εθνικός απάντησε στις ευκαιρίες στο αμέσως επόμενο λεπτό με το καλό σουτ του Ενέσκου. Στο 61′ ο Σοάρες εκτέλεσε το κορνερ, ο Λαφράνς πήδηξε πιο ψήλα απ’όλους και δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0 για την ΑΕΛ. Καταπληκτικό γκολ από τον Σίλβα με την βολίδα του έξω από την περιοχή και τον Μπογκαντίνοφ να μην μπορεί να αντιδράσει και έτσι έγινε το 3-0. Τεράστια ευκαιρία για τον Γιάννη Μαύρου καθώς μπορούσε να σκοράρει στο 82΄ αλλά ο νεαρός έχασε την ισορροπία του. Στο 88′ και πάλι πρωταγωνιστής ο Γιάννης Μαύρου ο οποίος δεν βρήκε καλά τη μπάλα στην παράλληλη μπαλιά του Σασσί. Λίγο έλειψε να γίνει το 4-0 στο 90+3 με τον Αρρουαμπαρένα να σημαδεύει το δοκάρι με το κεφάλι του.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Αϊρόσα, Τεϊσέιρα, Λαφράνς, Γουίλερ, Φιντέλις (78′ Ζντρακοβσκι), Σοάρες (72′ Μαύρου), Λεάντρο, Σασί, Αλνταΐρ (46′ Μέσκα), Αρουαμπαρένα