Κόλλησε στο 0 με Δόξα

Σε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι από πλευράς κυρίως ΑΕΛ, η ομάδα μας κόλλησε στο 0-0 μέσα στο Μακάρειο με αντίπαλο τη Δόξα. Η ΑΕΛ δεν εμφανίστηκε καλή στον αγωνιστικό χώρο και φαινόταν πως δεν μπορεί να οργανωθεί σωστά. Επίσης, ατυχέστατη στιγμή του αγώνα είναι το χαμένο πέναλτυ της ΑΕΛ το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Σίλβα. Η ομάδα μας παρέμεινε στην 5η θέση με 28 βαθμούς.

Α’ Ημίχρονο

Τα πρώτα 15 λεπτά πέρασαν χωρίς κάτι το αξιολογό και νωχελικά, από το 16′ και μετά η ΑΕΛ προσπάθησε να βγει μπροστά μιά με τον Σασσί και μια με τον Σίλβα αλλά τα σουτ τους πέρασαν έξω. Η Δόξα απάντησε στις ευκαιρίες στο 19′ όταν ο Σαντίκ βρέθηκε αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή αλλά ευτυχώς δεν ήταν εύστοχος. Στο 26′ ο Σαντίκ έκανε την ντρίπλα πάνω στον Τεξέϊρα έκανε το σουτ πάνω στον Βοζίνια. Στο 32ο λεπτό η Δόξα απείλησε και πάλι με τον Ασαμόα με το σουτ του έξω από την περιοχή να περνά έξω.

B’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη η Δόξα προσπάθησε να βγει μπροστά και να δημιουργήσει ευκαιρίες αλλά δεν έκανε κάτι το αξιόλογο. Στο 56ο λεπτό η ομάδα μας έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Σάσσι και τις 2 φορές αλλά από τη μια ο τερματοφύλακας της Δόξας και από την άλλη οι αμυντικοί απέτρεψαν από το να σκοράρει η ομάδα μας. Στο 67ο λεπτό ο τερματοφύλακας της Δόξας έκανε λάθος έξοδο και ο Φιντέλις δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα προ κενής εστίας. Στο 73′ ο Σοάρες εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και έφυγε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτυ μετά από χέρι του Πουντζιουρή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σίλβα αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία και έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την ομάδα μας. Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ και πάλι στο 89′ όταν ο Γκρέμσλ απέκρουσε ενστικτωδώς την κεφαλιά του Αρρουαμπαρένα.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Αϊρόσα, Τεϊσέιρα, Μιτρέα, Γουίλερ, Σοάρες, Φιντέλις, Σίλβα (85′ Μέσκα), Αλνταΐρ (75′ Αβράαμ), Σάσι, Αρουαμπαρένα.

Κίτρινες: Πίκολι, Γουίλσον, Μπα, Σαντίκ