Καθάρισε από το πρώτο (1-2 τον Άρη)

Σε ένα αρκετά μέτριο παιχνίδι από πλευράς της ομάδας μας, η ΑΕΛ πήρε τη νίκη με 1-2 απέναντι στον Άρη και έφτασε στους 26 βαθμούς. Και τα 2 γκολ τα σημείωσε ο Λεόντσο στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε διαφορετικός και ζήτησε το γκολ. Τελικά το πέτυχε λίγο πριν το τέλος ενώ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει καθώς η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Η ομάδα μας τα τελευταία 6 παιχνίδια είναι αήττητη και έχει 5 νίκες.

Α’ Ημίχρονο

Δυνατά μπήκε η ομάδα μας στο πρώτο μέρος και με πιο πολύ διάθεση. Στο 7ο λεπτό ο Αρτούρ έπιασε το δυνατό έξω από την περιοχή αλλά ο Μιχαήλ ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε τη μπάλα. Στο 14ο λεπτό ο Σίλβα έπιασε ένα ασύλληπτο βολέ έξω από την περιοχή, ο Μιχαήλ την βρήκε με τα δάκτυλα και στη συνέχεια στο δοκάρι, αλλά στην επιστροφή της μπάλας ο Λεόντσο ήταν στη σωστή θέση και με κεφαλιά δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1. Δέκα λεπτά αργότερα ο Λεόντσο και πάλι ευνοήθηκε από τις κεφαλιές των αμυντικών του Άρη και με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα αφού πρώτα κτύπησε στο δοκάρι. Καλή ευκαιρία για την ομάδα μας να κάνει το 3-0 με ωραία πάσα στον Γουήλερ μέσα στη περιοχή αλλά το σουτ του κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Β’ Ημίχρονο

Στο 47′ ο Μιτρέα έχασε τη μπάλα μέσα στη περιοχή από τον Νικολίτσα ο οποίος έπιασε το σουτ, ο Βοζίνια έκοψε τη μπάλα και στο “ριμπάουντ” ο Μαραγκουδάκης έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα αλλά ευτυχώς από θέση οφσάιντ. Στο 56′ ο Ράντου έπιασε το δυνατό σουτ αλλά ευτυχώς ο Βοζίνια απέκρουσε τη μπάλα. Στο 77′ ο Σίλβα σούταρε έξω από την περιοχή αλλά ο Μιχαήλ σε ετοιμότητα ανέκοψε το σουτ. Στο 84ο λεπτό ο Ιονίτσα μόλις μπήκε στον αγώνα στην πρώτη του επαφή σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή και μείωσε σε 1-2. Δύο λεπτά αργότερα ο Άρης λίγο έλειψε να ισοφαρίσει με το σουτ του Πάγκαλου να βρίσκει στον Βοζίνια και στη συνέχεια στο δοκάρι.

Άρχικη ενδεκάδα: Βοζίνια, Αϊρόσα (74′ Χ.Κυριάκου), Λαφράνς, Μίτρεα, Γουίλερ, Σοάρες, Σίλβα, Ρεζέντε (64′ Φιντέλις), Μπενίτεθ, Αλνταΐρ, Ντε Λεόνσο (82′ Αρρουαμπαρένα).

Κίτρινες: Φράγκου / Ρεζέντε, Γουήλερ, Μπενίτεθ