Πάει με ψυχολογία στο “Παπαδόπουλος” (3-1 τη Σαλαμίνα)

Αρκετά καλή παρουσιάστηκε σήμερα το απόγευμα η ομάδα μας απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα στο Τσίρειο. Η ΑΕΛ πήρε τη νίκη με 3-1 και πετυχαίνοντας την 4η συνεχόμενη της νίκη, έμεινε μόνη στη 3η θέση με ένα βαθμό λιγότερο από την επόμενη αντίπαλο την Ανόρθωση (1 αγώνας λιγότερος). Πλέον η ΑΕΛ πάει με ψυχολογία στο Αντ.Παπαδόπουλος το ερχόμενο Σάββατο. Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα εκτός από κάποια διαστήματα τα οποία η Σαλαμίνα έβγαινε μπροστά και ζητούσε το γκολ. Τα τέρματα της ομάδα μας πέτυχαν οι Μπενίτεθ στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο ημίχρονο με πέναλτυ ο Μπενίτεθ, ενώ το τελικό 3-1 έκανε ο Αρουαμπαρένα με κοντινή κεφαλιά.

Α’ Ημίχρονο

Πολύ δυνατά μπήκε η ΑΕΛ στο παιχνίδι, δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις της και την υπεροχή της. Μόλις στο 2′ ο Αρρουαμπαρένα βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα της Σαλαμίνας αλλά η λόμπα που έκανε έφυγε μόλις έξω. Τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο Αρρουαμπαρένα δέχτηκε τη μπαλιά μετά από εκτέλεση φαουλ, έκανε το γυριστό αλλά η μπάλα έφυγε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το γκολ τελικά ήρθε στο 31ο λεπτό, όταν μετά από υπέροχη μπαλιά του Λεάντρο, ο Μπενίτεθ έκανε κίνηση στο δεύτερο δοκάρι και δε δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει το 1-0. Η Σαλαμίνα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 36′ ο Μακρίεφ αιφνιδίασε τον Βοζίνια ο οποίος έδιωξε σε κορνερ. Τελικά η Σαλαμίνα ισοφάρισε στο 41′ μετά από εκτέλεση κορνερ και κεφαλιά του Κράσι η μπάλα κτύπησε ελάχιστα στον Αρρουαμπαρένα και κατέληξε στα δίχτυα. Εξαιρετική ευκαιρία με τον Αλνταίρ στο 90+3 ο οποίος προσπάθησε από πολύ πλάγια να “κρεμάσει” τον Βεζελόφσκι ο οποίος έδιωξε σε κορνερ.

Β’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη η Σαλαμίνα μπήκε πιο δυνατά. Μεγάλη ευκαιρία για τη Σαλαμίνα να πάρει προβάδισμα με το δυνατό σουτ του Μακρίεφ να κτυπά στον Βοζίνια και στη συνέχεια στο δοκάρι, στο ριμπάουντ ο Μπριτσίτο έστειλε τη μπάλα ευτυχώς σε αουτ. Καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 65′ με την κεφαλιά του Λαφράνς να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 70′ η ομάδα μας κέρδισε πέναλτυ μετά από ανατροπή του Κούσουλου πάνω στον Αρουαμπαρένα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λεάντρο και έκανε το 2-1. Μεγάλη ευκαιρία στο 78΄ με τον Αρουαμπαρένα να πετύχει 3ο γκολ για την ομάδα μας αλλά η κεφαλιά του “έγλυψε” το δοκάρι και έφυγε έξω. Τελικά το γκολ για τον Μιγκέλ Αρρουαμπαρένα ήρθε 6 λεπτά αργότερα με κοντινή κεφαλιά και έγραψε το 3-1.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Γουίλερ, Κυριάκου, Λαφράνς, Μιτρέα, Φιντέλις (54′ Σοάρες), Νικολάου, Σίλβα, Μπενίτεθ, Αβραάμ (64′ Αβράαμ), Αρουαμπαρένα (87′ Λεόντσο).

Κίτρινες: Νικολάου, Σίλβα / Παπαδόπουλος. Νταμάχου