Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΛ (3-0 την Αλκή)

Εύκολο σχετικά απόγευμα είχε η ΑΕΛ καθώς πήρε τη νίκη με 3-0 στο Τσίρειο κόντρα στην Αλκή. Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, δεν έδωσε δικαιώματα στην Αλκή για απαιτήσεις καθώς ήταν σοβαρή και οργανωμένη. Το σκόρ άνοιξε ο Λαφράνς στο 8ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά. Τα τέρματα διπλασίασε ο Αρρουαμπαρένα στο 77΄ με καρφωτή κεφαλιά, ενώ 5 λεπτά νωρίτερα είχε χάσει πέναλτυ. Το τελικό 3-0 έγραψε με ωραίο πλασέ ο Σάσσι. Η ομάδα μας εχει τώρα 19 βαθμούς και στη συνέχεια παίζε με τη Νέα Σαλαμίνα στο Τσίρειο.

Α’ Ημιχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΛ καθώς κατάφερε να μπεί από νωρίς μπροστά στο σκορ. Μόλις στο 8ο λεπτό Ο Λαφράνς άνοιξε το σκορ για την ΑΕΛ μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Ανδρέα Αβράαμ μέσα στην περιοχή της Αλκής. Τεράστια φάση για την ομάδα μας στο 19′ με τον ο Αϊρόσα να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Αβραάμ έπιασε την κεφαλιά από πλεονεκτικότατη θέση όμως δεν βρήκε στόχο. Η Αλκή απάντησε στις ευκαιρίες στο 24΄με το σουτ του Ντικορζά να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Καλή ευκαιρία για την ομάδα μας και πάλι να διπλασιάσει τα τέρματα της, στο 38′ η κεφαλιά του Αβράαμ πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Β’ Ημίχρονο

Στις αρχές της επανάληψης η Αλκή προσπάθησε να πιέσει για γκολ καθώς η ΑΕΛ έδινε χώρο στον αντίπαλο και προσπαθούσε να βγει μπροστά με αντεπιθέσεις. Στην συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε και η ΑΕΛ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο. Στο 66′ ο Μιτρέα λίγο έλειψε να κάνει το 2-0 αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ομάδα μας κέρδισε πέναλτυ με ανατροπή πάνω στον Αρρουαμπαρρένα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο οποίος δυστυχώς αστόχησε. Νέα ευκαιρία για την ομάδα μας στο 75′ με το σουτ του Σίλβα να σταματά στο δοκάρι. Αυτή τη φορά ο Αρρουαμπαρρένα κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα του Πάρντο με ωραία καρφωτή κεφαλιά και στο 77′ έγραψε το 2-0 για την ΑΕΛ. Στο 90+1 το  “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε και ο Ισμαήλ Σάσσι και με όμορφο διαγώνιο πλασέ έγραψε το τελικό 3-0.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια,Μιτρέα,Λαφράνς, Αϊρόσα,Γουίλερ, Σίλβα (81′ Ρεζέντε), Αβραάμ, Φιντέλις, Αλνταϊρ (69′ Σάσσι), Σοάρες, Αρουαμπαρένα (79′ Λεόντσο)
Κίτρινες: Αλνταίρ / Ενγκομό, Φραγκέσκου Ντιακιτέ Ντικρουζά, Φαμπρίτσιο
Κόκκινες: Φραγκέσκου (2η κίτρινη)