Δεύτερη συνεχόμενη ήττα από την μέτρια Ομόνοια

Τη δεύτερη συνεχόμενη της ήττα δέχθηκε η ομάδα μας από την Ομόνοια αυτή τη φορά στο Γ.Σ.Π με 1-0 με γκολ του Γκονζάλες στο 74′.

Η ομάδα μας δεν απέδωσε τα δέοντα και πρέπει να τα έχει με τον εαυτό της γ’ αυτή την ήττα αφού αν και έμεινε πίσω από απόδοση έχασε από μια μέτρια ομάδα ενώ πέταξε στα σκουπίδια δυο τεράστιες ευκαιρίες τετ-α-τετ που θα μπορούσαν να της δώσουν έστω και τον ένα βαθμό.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς κάτι το εντυπωσιακό με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά, με αργό ρυθμό και αρκετές μονομαχίες.  Στη συνέχεια και οι δυο ομάδες έδειξαν διάθεση να προστατέψουν τα νώτα τους ενώ η Ομόνοια ήταν λίγο πιο επικίνδυνη επιθετικά, κυρίως από δεξιά όπου έφευγε με αντεπιθέσεις δημιουργώντας προυποθέσεις οι οποίες δεν κατέληγαν ποτέ πουθενά.

Η ομάδα μας είχε ένα σουτ με τον Μέσκα που αποκρούστηκε εύκολα και δυο κόρνερ που πέρασαν χωρίς να δημιουργηθούν προυποθέσεις.  Από την άλλη η Ομόνοια είχε μια ευκαιρία μετά από στημένο στο 40′, όταν η άμυνα μας κοιμήθηκε και έμειναν ξεχασμένη 4 ποδοσφαιριστές της αλλά για καλή μας τύχη δεν βρήκαν στόχο μπροστά από την εστία.

Στην επανάληψη η αντίπαλη ομάδα μπήκε με περισσότερη διάθεση έχοντας χάσει και την πρώτη ευκαιρία του Β’ ημιχρόνου μετά από λάθος του Αβραάμ, ευτυχώς ο Βοζίνια ήταν ψύχραιμος και σωστός και απόκρουσε.  Στη συνέχεια ήταν η σειρά της ομάδας μας, με τον Μέσκα να κερδίζει τη μπάλα και να φεύγει μόνος όμως το πλασέ του με το αριστερό βρήκε το δοκάρι.

Η Ομόνοια κατάφερε με μια σέντρα στην πλάτη της άμυνας μας να ανοίξει το σκορ στο 74′ με κεφαλιά ψαράκι, ο Αιρόσα δεν ακολούθησε τον Λεάντρο που έφυγε από πίσω του και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Βοζίνια ανοίγοντας το σκορ.

Απ’ εκεί και έπειτα η ομάδα μας προσπάθησε να πιέσει, ο Μπαλταζάρ έριξε και τον Αρουαμπαρένα στο παιχνίδι όμως η ανάπτυξη όπου είχε τις προυποθέσεις να ξεδιπλωθεί, ήταν αργή και πολλές φορές προβλέπτη.

Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση των 90, ο Λαφράνς βρήκε από πολύ μακριά τον Αλνταίρ που από το ύψος της μικρής επανορθωτικής περίπου βρήκε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ήταν η ευκαιρία του αγώνα που δυστυχώς ολοκληρώθηκε

*Αναγκαστική αλλαγή για Αβραάμ στο 58′ λόγω μυικού τραυματισμού. Τον αντικατέστησε ο Γουίλερ.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Αϊρόσα, Λαφράνς, Μιτρέα, Αβραάμ (58′ Γουίλερ), Φιντέλις, Σοάρες, Αλνταΐρ, Μέσκα (81′ Αρουαμπαρένα), Σάσσι (67′ Ηλία), Λεόνσο.

Κάρτες: Άλεξ Σοάρες, Γκονζάλες / Ιρένε, Γουίλερ, Λεόντσο, Αβραάμ (χάνει τον επόμενο αγώνα)