Απρόσμενη ήττα (0-1 με Πάφο)

Σε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι από πλευράς θεάματος, η ομάδα μας δεν ήταν συγκεντρωμένη και σοβαρή και έτσι γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 0-1 απέναντι στην Πάφο. Η ΑΕΛ απογοήτευσε καθώς είχε την ευκαιρία να ανέβει κι άλλο στην βαθμολογία μετά τις απώλειες των βασικών της αντιπάλων.

Α’ Ημίχρονο

Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε για την Πάφο στο 6ο λεπτό μετά από λάθος κοντρολ του Λαφράνς, οι παίκτες της Πάφου έπαιξαν το 1-2 ευτυχώς ο Βοζίνια έδιωξε σε κορνερ. Στο 10′ η ομάδα μας απάντησε στις ευκαιρίες, μετά από ωραία σέντρα του Μπενίτεθ ο Λεόντσο δεν έπιασε καλά τη κεφαλιά και έχασε την ευκαιρία να σκοράρει. Από το 15 και μετά αυτή που είχε την υπεροχή (65%-35% κατοχή), κυρίως από τα άκρα, ήταν η ΑΕΛ ωστόσο η Πάφος αμυνόταν με πάρα πολλούς παίκτες και σε κλειστή ζώνη με αποτέλεσμα η ομάδα μας να μην μπορεί να βρει χώρους. Στο 38ο λεπτό ο Αϊρόσα έκανε εξαιρετική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή έδωσε στον Λεόντσο αλλά το “τακουνάκι” του κόντραρε στον αμυντικό. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπενίτεθ λίγο έλειψε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Κόπριβετς απέκρουσε τη μπάλα. Ακόμα μια καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 45+2, με την κεφαλιά του Μιτρέα μέσα από την μεγάλη περιοχή να σταματά στα χέρια του Κόπριβετς.

Β’ Ημίχρονο

Δυνατά μπήκε η ΑΕΛ στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 47′ ο Λεάντρο με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή απείλησε την εστία της Πάφου. Στο 52′ ο Καμαρά κτύπησε εκτός φάσης τον Μιτρέα και έπρεπε να αποβληθεί αλλά ο Τσούκκας αρκέστηκε στην κίτρινη κάρτα. Τεράστια ευκαιρία στο 66′ με τον Λεάντρο ο οποίος έπιασε το σουτ πάνω στην κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Λίγο έλειψε να γίνει η ζημιά όταν ο Ντεούλ στο 82ο λεπτό βρήκε το δοκάρι ευτυχώς και η μπάλα έφυγε έξω. Ψυχρολουσία στο 90′ ακριβώς όταν με οργανωμένη επίθεση της Πάφου, ο Μπρούλς βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, ο Βοζίνια έδιωξε λάθος στον Φυλακτού και αυτός δε δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να κάνει το 0-1.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Αβραάμ, Λαφράνς, Μιτρέα, Αϊρόσα, Σοάρες, Φιντέλις (85′ Αρουαμπαρένα), Λεάντρο Σίλβα, Αλνταϊρ (73′ Σάσσι), Ντάνι (79′ Μέσκα), Λεόντσο.

Κίτρινες: / Καμαρά, Ντομίγκεζ, Κόπριβετς.