Κρίμα και άδικο – Άξιζε τη νίκη η ΑΕΛ μας (1-1 με Απόλλων)

Με δυο πρόσωπα εμφανίστηκε η ομάδα μας στο ντέμρπι με τον Απόλλωνα, απόψε στο Τσίρειο.  Σπατάλησε το πρώτο ημίχρονο, με ένα σορρό λάθη και χωρίς καθόλου συγκέντρωση ενώ το δεύτερο ημίχρονο μπήκε φουριόζα, σκόραρε νωρίς και είχε περισσότερη ζωντάνια αλλά και φαντασία στο παιχνίδι της.  Οι ποδοσφαιριστές έβαζαν τα πόδια τους και έπαιζαν με πάθος σε όλες τις φάσεις με εξαίρεση ορισμένα λάθη στην άμυνα που ευτυχώς ο Λαφράνς ήταν σε πολύ καλή μέρα.

Δυστυχώς στο τέλος, ο Αρουαμπαρένα έχασε πέναλτι στη τελευταία φάση του παιχνιδιού αφήνοντας το τρίποντο στο Τσίρειο για την ομάδα μας που όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι της άξιζε η νίκη και το τρίποντο και με το 1-1 αδικεί τον εαυτό της.

Πολύ ελπιδοφόρα η εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου που καθήλωσε τους θεατές που περίμεναν εναγωνιωδώς την ανατροπή ενώ τραγουδούσαν ακατάπαυστα για την ιδέα της ΑΕΛ μας!

Τα πρώτα στάδια του αγώνα πέρασαν χωρίς κάτι ιδιαίτερο, με την ομάδα μας να προσπαθεί με κάποιες μεταβιβάσεις να γεμίσει την περιοχή του Απόλλωνα ανεπιτυχώς.  Η πρώτη καλή φάση στον αγώνα δημιουργήθηκε από την αντίπαλη ομάδα, όμως ο Βοζίνια είπε όχι με εξαιρετική επέμβαση μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ ενώ σε σωτήρια ανέκοψε ο Λαφράνς στο 31′ με υπέροχο τάκλιν.

Ένα λεπτό αργότερα, σε αντεπίθεση ο Απόλλωνας κατάφερε να πιάσει στον ύπνο την άμυνα μας και να κάνει το 0-1.

Γενικά η ομάδα μας σε όλο το ημίχρονο δεν έφτιαξε καμία ευκαιρία, παρά μόνο ένα μακρινό σουτ του Μπενίτεζ, ακόμα και μετά το γκολ που δέχθηκε, προσπάθησε να βγει ψηλότερα όμως χωρίς να απειλήσει.  Έγιναν αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις κάτι που άφηνε συνέχεια την άμυνα εκτεθειμένη.

Στην επανάληψη η ομάδα μας ευτύχησε να ισοφαρίσει την πρώτη της ευκαιρία στον αγώνα με τον Λεόντσο, αφού ο Σάσσι σέρβιρε υπέροχα από τα αριστερά και ο Λεόντσο πρόλαβε τον αμυντικό του Απόλλωνα καρφώνοντας τη μπάλα στο πλεκτό του Βάλε.

Η ομάδα μας στην επανάληψη υπήρξε πιο ζωντανή και με περισσότερη όρεξη, δημιουργώντας αρκετές προυποθέσεις για γκολ, ήταν πιο προσεκτική στις μεταβιβάσεις.

Τεράστια ευκαιρία απώλεσε η ομάδα μας στο 80′, μετά από τη σέντρα του Αβραάμ ο Σασσί κατέβασε και έκανε το screen με τον Αλνταίρ να έρχεται με φόρα και να χάνει ένα γκολ πραγματικά απ’ αυτά που λέμε αχάστα.

Το πάθος  του Αντρέα Αβραάμ λίγο πριν τη λήξη έφερε πέναλτι για την ομάδα μας αφού ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, το πέναλτι εκτέλεσε ο Αρουαμπαρένα χλυαρά χάνοντας το και στερώντας στην ομάδα μας το τρίποντο.

Αρχική ενδεκάδα: Βοζίνια, Μιτρέα, Λαφράνς, Αιρόσα, Αβραάμ, Μπενίτεθ (75′ Μέσκα), Φιντέλις Ιρένε, Σίλβα, Σάσσι, Αλνταίρ (87′ Σοάρες), Λεόντσο (72′ Αρουαμπαρένα).

Κάρτες: Αλνταίρ, Σίλβα, Αβραάμ, Βοζίνια / Πέδρο, Άλεφ, Σκέμπρι