Άργησε ένα ημίχρονο και έχασε (1-0 από ΑΕΚ)

Η ΑΕΛ άργησε να ξυπνήσει ένα ημίχρονο και έτσι δέχτηκε απόψε την πρώτη της ήττα από την ΑΕΚ με 1-0, στο ΑΕΚ Αρένα. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ αμυνόταν το περισσότερο διάστημα και η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις ευκαιρίες. Προς τα τέλη του ημιχρόνου η ΑΕΚ σκόραρε μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Λα Ρενα. Στην επανάληψη η ομάδα μας παρουσιάστηκε ελαφρώς αλλαγμένη και σε συνδυασμό με τι αλλαγές του Μπαλταζάρ από το 60′ και μετά, η ΑΕΛ έγινε πιο δραστήρια. Η ομάδα μας έμεινε με 10 παίκτες μετά από την τραβηγμένη απόφαση του Σωτηρίου να δείξει απευθείας κόκκινη στον Αρτουρ , 2 λεπτά μετά την είσοδο του στον αγώνα.

Α’ Ημίχρονο

Στο πρώτο ημίχρονο την πρωτοβουλία των κινήσεων την είχε η ΑΕΚ, καθώς ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή της μπάλας και κάποιες ευκαιρίες να σκοράρει. Η κατοχή έφτασε στο 65% – 35% υπέρ των γηπεδούχων. Αν και η ομάδα μας ήταν αυτή που βγήκε πρώτη μπροστά και κέρδισε το πρώτο κορνερ στο 7′, δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ ήταν αυτή που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Τρισκόφσκι να μην μπορεί να σκοράρει από θέση βολής. Στο 23′ και πάλι η ΑΕΚ αυτή την φορά με τον Τέτε έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή ευτυχώς όμως το σουτ του έφυγε άουτ. Στο 30ο λεπτό ο Μοϊσοφ έπιασε την κεφαλιά, ευτυχώς ο Βοζίνια ήταν σε ετοιμότητα. Στην αντεπίθεση η ομάδα μας βγήκε με αξιώσεις αλλά ο Χέφελ έδιωξε προ του Λαφράνς σε κορνερ. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για γκολ, ο Αβραάμ έκλεψε την μπουκιά από το στόμα του Ακοράν ο οποίος μπορούσε να σκοράρει. Τελικά η ΑΕΚ ευτύχισε να σκοράρει στο 41′, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λα Ρένα, μετά από αχρείαστη παράβαση από τον Σάσι. Στο 90+1 ο Βοζίνια πρόλαβε τον Μυτίδη πριν “σκοτώσει” το παιχνίδι.

Β΄Ημίχρονο

Τα πρώτα λεπτά της επανάληψης ήταν χωρίς ουσία και για τις 2 ομάδες χωρίς να σημειώνεται κάτι το αξιόλογο. Στο 58′ ο Τρισκόφσκι προσπάθησε να κρεμάσει από μακριά τον Βοζίνια χωρίς όμως να το καταφέρει. Μετά τις αλλαγές των Σοάρες (τραυματισμό) και Αρρουαμπαρένα με Αλτναίρ και Ηλία αντίστοιχα, η ΑΕΛ ανέβηκε περισσότερο και έγινε πιο επιθετική. Στο 69′ μια καλή στιγμή για την ομάδα μας με τον Μπενίτεθ να πιάνει το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι. Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 77΄ με τον Βοζίνια να σταματά την δυνατή κεφαλιά του Μοϊσόφ. Δύο λεπτά αργότερα ο Πάμπλο στέρησε το γκολ στην ΑΕΛ μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Ντάνι Μπενίτεθ. Στο 82′ ο Αρτούρ δέχθηκε λανθασμένα την κόκκινη κάρτα 2 λεπτά μετά την είσοδο του στον αγώνα και έτσι ο Σωτηρίου άφησε με 10 την ΑΕΛ.

Αρχική ενδεκάδα:  Bοζίνια, Μιγκέλ, Αβραάμ (80′ Aρτουρ), Αρουαμπαρένα (65′ M.Ηλία), Νικολάου, Λαφράνς, Αϊρόσα, Σάσσι, Μιτρέα, Σοάρες (60′ Αλνταίρ), Γκονζάλες.

Κίτρινες: Μουρίγιο, Μοισόφ, Τρουγιόλς / Αβράαμ, Μιτρέα, Αϊρόσα, Σίλβα

Κόκκινη: Αρτούρ