Έκλεισε με νίκη (3-2 την Ομόνοια)

Με νίκη έκλεισε τη φετινή σεζόν η ομάδα μας. Η ΑΕΛ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα νικώντας απόψε στο Τσίρειο την Ομόνοια με 3-2. Το πρώτο μέρος ξεκίνησε καλύτερα για τον αντίπαλο ενώ αυτή που ευτύχισε να σκοράρει ήταν η ΑΕΛ. Η επανάληψη ήταν σάφως καλύτερο θέαμα καθώς μπήκαν 4 τέρματα.

Α΄ Ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε καλύτερα για την Ομόνοια καθώς ήταν η ομάδα που έψαξε πιο νωρίς το γκολ. Στη συνέχεια η ομάδα μας ισοζύγισε το παιχνίδι. Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 4ο λεπτό για την Ομόνοια με τον Παναγιώτου να μην μπορεί να νικήσει τον Ευάγγελο από πολύ κοντά. Στο 21ο λεπτό ο Ε.Γεωργίου έκανε μεγάλη απόκρουση μετά από εκτέλεση φάουλ του Φλορέσκου. Στο 36′ ο Μάριος Ηλία έκανε μια εξαιρετική ενέργεια από τα αριστερά καθώς πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έδωσε την μπάλα στον Σασσί και σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0. Το γκολ όμως ανήκει στον Ηλία. Στο 32΄ ο Μιτρέα παραλίγο να κάνει το 2-0 αλλά η μπάλα έφυγε μόλις δίπλα από το δοκάρι.

Β΄ Ημίχρονο

Στο 51′ ο Άρνασον επωφελήθηκε από το σουτ του Φλορέσκου όπου η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και σε κενή εστία έκανε το 1-1 για την Ομόνοια. Στο 58΄ ο Ε.Γεωργίου έκανε ακόμα μία καλή επέμβαση στο σουτ του Αζίζ. Ένα λεπτό αργότερα στο προσκήνιο και πάλι η Ομόνοια με τον Φυλακτού να περνά 2 παίκτες, να πιάνει το σουτ η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι και στη συνέχεια στην αγκαλιά του Γεωργίου. Στο 82′ ο Χ.Κυριάκου έδωσε την πάσα μέσα στην περιοχή για τον Γερολέμου και αυτός με τεχνικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και έκανε το 2-1. Τρία λεπτά αργότερα ο Μάρκο Σοάρες με βολέ στο ύψος της μεγάλης περιοχής έγραψε το 3-1 για την ΑΕΛ. Στο 90+1 ο Κατσιαντώνης με κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-2.

Κίτρινες: Μιτρέα / Αζίζ, Παναγιώτου

Αρχική ενδεκάδα: Γεωργίου, Χ. Κυριάκου, Α. Κυριάκου, Λαφράνς, Μιτρέα (76′ Βασιλείου), Σοάρες, Νεοφύτου (58′ Γερολέμου), Σαβανέ, Σ. Παντελή (70′ Mέσκα), Σάσι, Ηλία.