Έχασε εύκολα στο Τσίρειο (1-4 από το Αποέλ)

Σε ένα παιχνίδι όπου η ομάδα μας παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων, δέχθηκε την ήττα απόψε στο Τσίρειο από το Αποέλ με 0-3. Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα και έδειχνε να έχει όρεξη και απαιτήσεις από το παιχνίδι, ωστόσο στη συνέχεια δέχθηκε το γκολ και από εκεί και πέρα πήρε την κατηφόρα. Η ΑΕΛ δεν εκμεταλλεύτηκε την χθεσινή ήττα της Ομόνοιας, αλλά παρέμεινε στην 4η θέση και στο +2.

Α΄ Ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο άρχισε αρκετά καλά για την ομάδα μας, καθώς πίεσε ψηλά και προσπαθεί να βγεί από νωρίς στην επίθεση και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Από το 15′ και μετά το Αποέλ ισορρόπισε το παιχνίδι. Στο 17ο λεπτό το Αποέλ ευτύχησε να σκοράρει, μετά από ατομική ενέργεια του Βάντερ ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε και έστειλε την μπάλα στη γωνιά του Ρομό γράφοντας το 0-1. Από εκεί και πέρα το Αποέλ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να σκοράρει και 2ο γκολ ευτυχώς όμως ο Ρόμο ήταν τοποθετημένος σωστά. Αυτό όμως το κατάφερε στο 45+1 με τον Εμπεσίλιο, ο οποίος δέχτηκε την πάσα από τον Βάντερ, πέρασε τον Ρόμο και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2. Η ομάδα μας πίεσε και κέρδισε περισσότερα κόρνερ από τον αντίπαλο, χωρίς όμως να τα αξιοποιήσει σωστά.

Β΄ Ημίχρονο

Στο 49′ μεγάλη επέμβαση του Ρόμο σε τετ-α-τετ με τον Εμπεσίλιο αποσόβησε το 3ο γκολ για το Αποέλ. Στο 60′ ο Σοάρες εκτέλεσε το φάουλ, ο Α.Κυριάκου παραλίγο να μπει στην πορεία της μπάλας και να την στείλει στα δίκτυα αλλά δεν την πρόλαβε. Δέκα λεπτά αργότερα ο Νικολάου έβγαλε ωραία σέντρα, ο Κυριάκου έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Στο 76′ ο Αλωνεύτης έφυγε από τα αριστερά, έβγαλε την μπαλιά και ο Πιέρος Σωτηρίου με κεφαλιά έκανε το 0-3. Στο 82΄ ο Μιτρέα έπιασε ένα τρομερό σουτ από πάρα πολύ μακρυά, ο Βάντερμαν άγγιξε τη μπάλα και στη συνέχεια στο δοκάρι. Στο 86′ ο Σάσσι μπήκε στην περιοχή, ο Γιαμπερέ έπεσε τάγκλιν (φαίνεται να βρίσκει μπάλα πρώτα) και ο Αναστασιάδης έδειξε παράβαση πέναλτυ, το οποίο ανέλαβε ο Μιτρέα και έγραψε 1-3. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σωτηρίου και πάλι με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-4.

Αρχική ενδεκάδα: Ρομό, Μιτρέα, Α. Κυριάκου, Χ. Κυριάκου, Φορτούνα (74′ Σ.Παντελή), Νικολάου, Σοάρες, Πίτι (64′ Σαβανέ), Σάσι, Μπλάνκο, Μάυρου (71′ Μ.Ηλία).

Κίτρινες: / Εμπεσίλιο, Γιαμπερέ