Άδικη ήττα στο ΓΣΠ (2-1 με Ομόνοια)

Την άδικη ήττα γνώρισε η ομάδα μας σήμερα στο ΓΣΠ από την Ομόνοια. Η ΑΕΛ ήταν ανώτερη σε όλο το παιχνίδι αλλά η Ομόνοια ήταν πιο τυχερή και ευτύχισε να σκοράρει 2 φορές, χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα. Χαρακτηριστικό ότι στα στατιστικά έχουν 2 σουτ στον στόχο και αυτά είναι τα γκολ. Η ομάδα μας παραμένει στην 4η θέση και +1 από τον σημερινό αντίπαλο.

Α’ Ημίχρονο:

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε αρκετά καλά και ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο. Δημιούργησε πιο πολλές ευκαιρίες αλλά φάνηκε άτυχη καθώς στην εκπνοή του αγώνα η Ομόνοια άνοιξε το σκορ με τον Χριστοφή. Χαρακτηριστικό των στατιστικών ότι είχε μόλις ένα σουτ στον στόχο και αυτό ήταν το γκολ. Στο 10ο λεπτό μετά από εκτέλεση κορνερ του Πίτι, ο Σάσσι έπιασε την κεφαλιά αλλά έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα ο Παναγή δεν εκτίμησε καλά την πάσα του Άρνασσον και παραλίγο να μπεί αυτογκόλ. Στο 41′ ο Πίτι έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κορνερ. Στην εκτέλεση του κορνερ, ο Μιτρέα από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παναγή. Στο 45′ ο Χριστοφή πέρασε ανάμεσα από δύο, έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Ρόμο αιφνιδιάζετε και η μπάλα καταλήγει στα δίκτυα.

Β΄ ημίχρονο

Η ΑΕΛ μπήκε και πάλι πιο δυνατά απο την Ομόνοια, δημιούργησε ευκαιρίες και είχε την κατοχή, σκόραρε αλλά δεν άντεξε και μετά από τραγικό λάθος του Μιτρέα δέχτηκε και 2ο. Απίστευτη ευκαιρία στο 47′ με τον Μέσκα να μην μπορεί να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Παναγή. Στο 62′ η ΑΕΛ ζητά πέναλτυ με τον Σασσί αλλά ο Μασιάς φυσικά το αρνήθηκε. Φυσικά και ο σχολιαστής της Primetel είπε πως δεν ύπηρχε παράβαση, αλλά φαίνεται καθαρά πως ο Κατελάρης κτυπα με το γονάτο του χαμηλά τον Σασσί. Πέντε λεπτά αργότερα ο Πίτι με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ έγραψε το 1-1. Στο 75′ ο Μίτρεα έκανε το λάθος και ο Νταρμπισάϊαρ έκανε έυκολα το 2-1, κόντρα και πάλι στην ροή του αγώνα. Στο 80ο λεπτό ο Σασσί έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Παναγή ήταν έτοιμος.

Αρχική ενδεκάδα: Ρόμο, Χ. Κυριάκου (87′ Μ.Ηλία), Λαφράνς, Μιτρέα, Φορτούνα, Νικολάου (79′ Μαύρου), Σοάρες, Σάσι, Μέσκα (69′ Γεωργιάδης), Πίτι, Αρουαμπαρένα.

Κίτρινες: Φλορέσκου, Παναγιώτου / –