Αρουαμπαρένα ο λυτρωτής (2-1 την ΑΕΚ)

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε η ομάδα μας μετά και την 2η συνεχόμενη με τον Μπαλταζάρ στον πάγκο της. Με πρωταγωνιστή τον Μιγκέλ Αρουαμπαρένα, ο οποίος πέτυχε και τα 2 γκολ, η ΑΕΛ πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 απέναντι στην ΑΕΚ. Η ομάδα μας ήταν εμφανώς βελτιωμένη από προηγούμενες της εμφανίσεις, κόντρα σε έναν αντίπαλο που φέτος έδειξε πόσο σκληροτράχηλος είναι. Το σκόρ άνοιξε η ομάδα μας με τον Αρουαμπαρένα μετά από ωραία μπαλιά του Αϊρόσα. Η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 34′ με τον Φλοριάν, όταν πρόλαβε τον Σοάρες στο διώξιμο. Τελικά η ομάδα μας ήταν αυτή που ευτύχισε να πάρει τη νίκη με γκολ και πάλι του Αρουαμπαρένα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, αυτή τη φορά με μπαίά του Μέσκα.

A’ Ημίχρονο

Αρκετά καλά ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο για την ομάδα μας, καθώς δημιουργούσε συνέχεια προϋποθέσεις για επίθεση. Χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα 15 λεπτά η ΑΕΛ κέρδισε ήδη 3 κορνερ. Η ΑΕΛ ευτύχισε να σκοράρει στο 18′ με τον Αρουαμπαρένα, όταν μετά από παράλληλη του Αϊρόσα ο Γιωργαλλίδης βγήκε να μαζέψει, ο Μαύρου πολέμησε, και ο Μιγκέλ Αρουαμπαρένα με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει στο 28′ με μακρινό σουτ του Μπόλιεβιτς αλλά ο Ρόμο μάζεψε σταθερά. Τελικά η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει όταν ο Σοάρες πήγε να διώξει και να απομακρύνει, ο Φλοράν πρόλαβε και έβαλε το κεφάλι του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρόμο. Μετά το γκολ, η ΑΕΚ ισοζύγισε το παιχνίδι της ΑΕΛ προσπαθώντας να βγει μπροστά, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι ουσιαστικό.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε ελαφριά την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαχνε το γκολ. Στο 60′ ήταν η μπαλιά από αριστερά στην καρδιά της άμυνας μας, ο Μιτρέα έδιωξε τη μπάλα στο δοκάρι και ο Φορτούνα έδιωξε πιο μακριά. Στο 68′ ο Μαλόκου μόλις μπήκε στο παιχνίδι έπιασε ένα δυνατό σουτ ευτυχώς όμως ο Ρόμο ήταν έτοιμος. Απο εκεί και πέρα οι 2 ομάδες έκαναν τις αλλαγές τους με πρόθεση να πάρουν κάτι από το παιχνίδι. Στο 90+1 ο Μέσκα έβγαλε μια συρτή μπαλιά, η μπάλα πέρασε από τους αμυντικούς της ΑΕΚ και τον Σάσσι, έφτασε στον Αρουαμπαρένα και δεν δύσκολεύτηκε να σκοράρει το 2ο του γκολ και να κάνει το 2-1.

Αρχική ενδεκάδα: Ρόμο, Φορτούνα, Αϊρόσα, Μιτρέα, Λαφράνς, Νικολάου, Σοάρες, Γεωργιάδης (62′ Μπλάνκο), Μέσκα (90+3 Χ.Κυριάκου), Μαύρου (69′ Σάσσι), Αρουαμπαρένα.

Κίτρινες: Αϊρόσα / Λα Ρένα