Επιτέλους νίκη (0-1 την Ανόρθωση)

Η ομάδα μας νίκησε απόψε την Ανόρθωση στο Αντώνης Παπαδόπουλος μετά από 3 χρόνια. Η ΑΕΛ ήταν αρκετά μέτρια και κατώτερη των περιστάσεων του αγώνα, ενώ η Ανόρθωση αγωνιζόταν από το 6ο λεπτό με 10 παίκτες. Η ομάδα μας σκόραρε στο 12΄ με τον Κυριάκου. Η Ανόρθωση ήταν αρκετά καλή, αν και με 10 παίκτες σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, αλλά ο Ρόμο ευτυχώς βρισκόταν σε καλή διάθεση. Η ΑΕΛ ανέβηκε στην 4η θέση μετά και από την ήττα της Ομόνοιας.

Α’ Ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο άρχισε δυνατά και για τις 2 ομάδες με την Ανόρθωση να αναζητά πρώτη το γκολ. Στο 6ο μόλις λεπτό ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης αποβλήθηκε λόγω ανατροπής στον Μέσκα. Αυτό βοήθησε στο να βγει μπροστά η ομάδα μας. Στο 12ο λεπτό ο Κυριάκου άνοιξε το σκορ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ωστόσο η Ανόρθωση δεν κάθισε πίσω και προσπάθησε να πιέσει και να ισοφαρίσει, ευτυχώς όμως ο Ρόμο ήταν σωστά τοποθετήμενος σε όλες τις φάσεις.

Η Ανόρθωση μόλις στο 2ο λεπτό έχασε ευκαιρία από κοντά με το Άλβες να ανοίξει το σκορ αλλά ο Ρόμο έδιωξε σε κορνερ. Στο 6ο λεπτό ο Κόπριβετς στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, ο Μέσκα έκανε το κλέψιμο, ο Κόπριβετς τον τράβηξε από πίσω ενώ βρισκόταν προ κενής εστίας και έτσι δέχθηκε την κόκκινη κάρτα. Στο 10΄ ο Ράγιος βγήκε τετ-α-τετ με τον Ρόμο να αποκρούει και πάλι ευτυχώς. Πολύ καλό σουτ του Πίτι στο 12′ ο νεοεισελθέντας Παπαδόπουλος έδιωξε με γροθιές. Στο 12′ η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ράγιος έκανε λάθος στην κεφαλιά και ο Κυριάκου δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα και να γράψει το 0-1. Στο 36′ νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση για να ισοφαρίσει, αλλά ο Ρόμο σταμάτησε ακόμα ένα τετ-α-τετ με τον Άλβες.

Β΄Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε σε πιο χαμηλούς ρυθμούς με την ομάδα μας να αμύνεται κυρίως και να κρατάει το σκορ. Η Ανόρθωση ήταν αυτή που έψαξε το γκολ για να ισοφαρίσει, ενώ είχε και την κατοχή.

Καλό σουτ του Σοάρες στο 59′ αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Στο 67ο λεπτό ο Ρόμο πέταξε κυριολεκτικά και έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Μίτροβιτς. Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 88′ με τον Καμπρέρα, η μπάλα ευτυχώς έφυγε μόλις δίπλα από το δοκάρι.

Αρχική ενδεκάδα: Ρομό, Μιτρέα, Κυριάκου, Αϊρόσα, Φορτούνα, Νικολάου (85′ Λαφράνς), Σαβανέ (46′ Σοάρες), Πίτι (71′ Γεωργιάδης), Σάσι, Μέσκα, Αρουαμπαρένα.

Κίτρινες: Μίτροβιτς / Πίτι, Φορτούνα, Κυριάκου

Κόκκινες: Κόπριβετς