Κατρακύλησε στην 5η (2-0 με Αποέλ)

Σε μία ακόμη άσχημη εμφάνιση, η ομάδα μας ηττήθηκε απόψε με 2-0 στο ΓΣΠ από το Αποέλ. Η ΑΕΛ δεν ήταν καθόλου καλή και ήταν, για ακόμη μία φορά, χαμένη στο γήπεδο. Πάθος δεν υπήρχε, ευκαιρίες μηδέν, σε μία παρουσίαση της ομάδας που ήταν και πάλι απογοητευτική. Το Αποέλ ήταν καλύτερο σε όλη τη διάρκεια, ενώ το σκορ μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο. Το σκορ άνοιξε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Πιέρος με πέναλτυ, ενώ στο 48′ ο Κάνιας με πλασέ έγραψε το τελικό 2-0. Η ΑΕΛ έπεσε τώρα στην 5η θέση, χάνοντας την 4η από την Ομόνοια, ενώ οι απογοητευτικές εμφανίσεις προκαλούν προβληματισμό σε εμάς τους οπαδούς της ομάδας. Φαίνεται ότι χάνεται και το τρένο της Ευρώπης.

Α΄ Ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο άρχισε χωρίς ρυθμό και για τις 2 ομάδες. Στη συνέχεια το Αποέλ ήταν αυτό που κράτησε τη μπάλα και προσπάθησε να βγει μπροστά και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Η πρώτη ευκαιρία δεν άργησε να έρθει με το σουτ του Μερκή να βρίσκει στο δοκάρι. Στο 27′ ο Σωτηρίου δεν βρήκε τη μπάλα και έχασε ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, ενώ στο 32′ ο ίδιος παίκτης έχασε τετ-α-τετ με τον Ρόμο να αποκρούει. Στο 45′ το Αποέλ βρήκε και πάλι δοκάρι με τον Αλωνεύτη, ενώ το σκορ άνοιξε με πέναλτυ ο Σωτηρίου στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Η ΑΕΛ δεν βλεπόταν και δεν υπήρχε στο γήπεδο. Δεν μπορούσαν να ανταλλάξουν πάνω από 2 πάσες και ήταν χαμένοι στο γήπεδο.

Β΄Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως τελείωσε, με γκολ του Αποέλ και το 2-0 όταν ο Μιλάνοφ βρήκε στην περιοχή τον Κάνιας και με πλασέ σκόραρε το 2ο τέρμα. Στο 64′ ο Αλωνεύτης έχασε την ευκαιρία από κοντά για 3ο τέρμα. Στο 69′ ο Μέσκα έφυγε πίσω από τον Μερκή, βιάστηκε να σουτάρει και η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από την εστία του Βάτερμαν. Από το 75΄και έπειτα η ΑΕΛ προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες και να απειλήσει, αλλά έβρισκε κλειστούς τους διαδρόμους. Στο 86ο λεπτό ο Πιέρος είδε τον Ρόμο εκτός εστίας και προσπάθησε να τον “κρεμάσει”.

Αρχική ενδεκάδα: Ρομό, Αϊρόσα, Μιτρέα, Α. Κυριάκου (50′ Πίτι), Φορτούνα, Σοάρες, Λαφράνς, Νικολάου, Σάσι, Μέσκα, Αρουαμπαρένα (66′ Γεωργιάδης).

Κίτρινες: Μιλάνοφ / –