Η κατρακύλα συνεζίχεται (1-2 από το Ερμή)

Η ομάδα μας έχασε για 3ο συνεχόμενο παιχνίδι. Αυτή τη φορά από τον αδιάφορο Ερμή με 1-2. Αν και η ΑΕΛ ήταν αυτή που είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες σε ολόκληρο παιχνίδι, η άμυνα θύμιζε και πάλι παιδική χαρά καθώς σε 2 μοναδικές φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο του Ερμή σημείωσε και 2 γκολ. Η απογοήτευση για την συνέχεια είναι τεράστια καθώς η ομάδα δεν αποδίδει όπως θέλουμε εμείς που αγαπάμε τη φανέλα με τα τρία γράμματα. Αυτό που λειπεί πιο πολύ ήταν πως η ΑΕΛ έχασε πολλές και απίθανες ευκαιρίες να σκοράρει αλλά ο Στυλιανού βρισκόταν σε πολύ καλή βραδιά, όπως επίσης και ότι ο Ερμής ήταν αδιάφορος. Η ΑΕΛ πλέον μπήκε 4η στα πλεϋ-οφ και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα.

Α’ Ημιχρονο

Το πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά και ήταν αυτή που έβγαινε μπροστά και ζητούσε το γκολ. Η πρώτη προϋπόθεση για την ομάδα μας ήρθε με το σουτ του Πίτι, όταν αυτός είδε τον τερματοφύλακα εκτός φάσης, πρόλαβε όμως και απέκρουσε τη μπάλα. Στο 5ο λεπτό η ομάδα μας ζήτησε πέναλτυ, το οποίο ήταν καθαρό αλλά ο διαιτητής αρνήθηκε να σφυρίξει την παράβαση. Στο 11′ ο Σοάρες έπιασε τη δυνατή κεφαλιά η οποία έφυγε μόλις έξω. Η ΑΕΛ προσπάθησε να δημιουργήσει κι άλλες ευκαιρίες για γκολ, αλλά από το 20 και μετά οι ρυθμοί του αγώνα έπεσαν αισθητά με το παιχνίδι να παίζεται κυρίως στο κέντρο. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΛ έχασε την καλύτερη ευκαιρία πριν την ανάπαυλα, με την κεφαλιά του Σάσσι να αποκρούεται από τον Στυλιανού.

Β’ Ημίχρονο

Η ΑΕΛ ήταν αυτή που μπήκε δυνατά και πάλι και στο 49′ έχασε την πρώτη ευκαιρία με κεφαλιά του Σάσσι που πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στην πρώτη επιθετική ενέργεια του Ερμή στο 56′ στο δεύτερο ημίχρονο έγραψε το 0-1 με το σουτ του Ντε Μέλο. Στο 66′ ο Μίτρεα έπιασε τη κεφαλιά η μπάλα όμως πέρασε έξω. Τεράστια τρομερή διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ να ισοφάριζε με το σουτ του Αρουαμπαρένα να αποκρούεται από τον Στυλιανού, η μπάλα πήγε στο κεφάλι του Μαύρου, ο Στυλιανού ήταν εξουδετερωμένος αλλά πέταξε κυριολεκτικά και έκοψε και την κεφαλιά του Μαύρου. Νέα μεγάλη ευκαιρία στο 72′ μετά από σέντρα του Πίτι ο Αρουαμπαρένα δεν κατάφερε να βρεί τη μπάλα και να την καρφώσει στα δίχτυα. Στο 79′ ο Ερμής έκανε το 0-2 με πλασέ του Μασίνουα. Ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μάυρου ο οποίος πρόλαβε στην έξοδο τον Στυλιανού αλλά σημάδεψε λάθος. Στο 94′ ο Μαύρου με κοντινό πλασέ έγραψε το τελικό 1-2.

Αρχική ενδεκάδα: Ρόμο, Χ.Κυριάκου, Φορτούνα (64′ Μαύρου), Νικολάου (58′ Αρουαμπαρένα), Λαφράνς, Μιτρέα, Σοάρες, Μπλάνκο (20′ Γεωργιάδης), Μέσκα, Πίτι.

Κίτρινες: Μιτρέα / Μασίνουα, Ψάλτης, Ντε Μέλο, Λίλλης