Παρ’ ολίγο από την κόλαση στον παράδεισο (Γλίτωσε το βαθμό)

Σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε η ομάδα μας κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας στο 90+1 με αντίπαλο την ΑΕΚ Λάρνακας στα πλάισια της 23ης αγωνιστικής.  Μπορεί το πρώτο ημίχρονο να μην ξεκίνησε καλά η ΑΕΛ μας αλλά το δεύτερο ήταν κατά πολύ καλύτερη από την αντίπαλο της και θα μπορούσε να φτάσει και στη νίκη αν ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ δεν έκανε απόκρουση αλά Χιγκίτα.

Με τον ένα σημερινό βαθμό η ομάδα μας φτάνει στους 51 βαθμούς έναντι 56 του Αποέλ και 49 της ΑΕΚ και κρατά τη 2η θέση.

Το πρώτο ημίχρονο θα μπορούσαμε να πούμε πως η ΑΕΚ ξεκίνησε με περισσότερο ενθουσιασμό με πιο καλά πατήματα και κυκλοφορία της μπάλας ενώ πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα μας προηγήθηκε μόλις στ 13′ με μια πισινή κεφαλιά.

Μετά το γκολ της ΑΕΚ τα πράγματα άλλαξαν, η ομάδα μας ανέβηκε ψηλότερα και άσκησε πίεση στο δικό της μισό ψάχνοντας το γκολ.  Απ’ εκεί και έπειτα η ΑΕΚ δεν είχε κάποια επιθετική προσπάθεια αφού κλείστηκε πίσω για να κλείνει χώρους.  Η ομάδα μας στο 35′ έχασε μια εξαιρετική ευκαιρία, όταν ο Πίτι δέχθηκε την ωραία μπαλιά από τον Μέσκα το τέλειωμα του δεν ήταν το ιδανικό.  Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντόσσα Τζούνιορ σημάδεψε το δοκάρι μετά από κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ του Πίτι.

Στην επανάληψη η ομάδα μας μπήκε με περισσότερη ζωντάνια στο παιχνίδι και προσπάθησε να φέρει από νωρίς το παιχνίδι στα ίσα.  Πότε από αριστερά και πότε από δεξια προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη περιοχή αδιάκοπα.

Η ΑΕΚ έμεινε γύρω στο 70′ με 10 ποδοσφαιριστές με τον Πάμπο Χριστοδούλου να ρίχνει μέσα όλα του τα επιθετικά όπλα, άσκησε μεγάλη πίεση με το γκολ να μην έρχεται και η ώρα να περνάει η πίεση γινόταν όλο και εντονότερη.

Ευτυχώς στο 90+1 o Γεωργιάδης σέρβιρε απίστευτη μπαλιά στον Αρουαμπαρένα που έκανε το 1-1 ενώ λίγο αργότερα και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για την ισοπαλία ο Σασσί έπιασε εντυπωσιακή κεφαλιά όμως ο Γιωργαλλίδης απογειώθηκε και στέρησε το τρίποντο στην ομάδα μας.

Αρχική ενδεκάδα: Ρόμο, Ντόσσα (77′ Μπλάνκο), Λαφράνς, Σοάρες (84′ Γεωργιάδης), Αιρόσα, Φορτούνα, Νικολάου (70′ Σαβανέ), Πίτι, Μέσκα, Σάσσι, Αρουραμπαρένα

Κάρτες: Λαφράνς, Αρουαμπαρένα/ Γκαρίδο, Φλοριάν, Μόισοβ (2η κίτρινη – αποχώρησε στο 73′ κόκκινη), Γιωργαλλίδης