Τρίτη σερί τριάρα η ΑΕΛάρα – 0-3 την ΑΕΖ

Με 0-3 κέρδισε την ΑΕΖ η ΑΕΛάρα μας σήμερα το απόγευμα στο Παφιακό, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.  Με τον αρχηγό σε κέφια και την υπόλοιπη ομάδα να ακολουθεί η ομάδα μας πήρε επάξια το τρίποντο και περιμένει το αποτέλεσμα του αυριανού Αποέλ – ΑΕΚ.

Σε γενικές γραμμές η ΑΕΛ μας ήταν πολύ καλή και ανώτερη από τον αντίπαλο της, δεν κινδύνεψε σε καμία περίπτωση και είχε την υπεροχή με αποτέλεσμα να φτάσει δίκαια στη νίκη. Πολύ σημαντική ενόψει και των δυο ντέρμπι που ακολουθούν.

Με μεγάλη αποφασιστικότητα αλλά και θέληση μπήκε στον σημερινό αγώνα η ομάδα μας ξεκινώντας να δημιουργεί προυποθέσεις και να χάνει ευκαιρίες κυριολεκτικά από το πρώτο λεπτό.  Μόλις στο 1′ ο Ντόσσα σημάδεψε από πολύ κοντά το δοκάρι.

Στη συνέχεια δημιουργήθηκαν πάμπολλες ευκαιρίες αφού η ομάδα μας είχε το πάνω χέρι και ήταν καλύτερη κατά κράτος τουλάχιστον τα πρώτα 25 – 30 λεπτά.  Έπειτα η ΑΕΖ προσπάθησε να γίνει καλύτερη αμυντικά κλείνοντας τους χώρους όμως πάλι τον ρυθμό έλεγχε η ομάδα μας.

Στο 45′ η ομάδα μας σφράγισε την υπεροχή της με γκολ, κάνοντας το 0-1 με πανέμορη κεφαλιά του Μάριου Νικολάου μετά από κόρνερ.  Στην ομάδα μας πιθανό να έπρεπε να δοθεί πέναλτι σε φάση που ο Παρασκευά τράβηξε τον Ντόσσα ένα λεπτό νωρίτερα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας συνέχισε απ’ εκεί που έμεινε το πρώτο.  Έλεγχε το ρυθμό του αγώνα και δημιουργούσε με μεγάλη συχνότητα ευκαιρίες αλλά και ρήγματα στην αντίπαλη περιοχή.

Τα τέρματα διπλασίασε για την ομάδα μας ο Μέσκα στο 64′ με όμορφο τρόπο μετά από άψογο σερβίρισμα του Μπλάνκο.

Στο 80′ ο Αρουαμπαρένα πέτυχε το όγδοο του γκολ μετά από ένα μήνα από τα 11 βήματα.  Ορθά δόθηκε το πέναλτι από τον διαιτητή, αφού ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΖ έπαιξε με το χέρι.

Όταν στο 85′ ο Γιάννης Μαύρου δέχθηκε ωραία μπαλιά τελείωσε υποδειγματικά τη φάση αλλά το γκολ του ακυρώθηκε αφού ο επόπτης τον υπόδειξε σε θέση οφσάιντ.

*Πρώτο γκολ για τον Μάριο Νικολάου που εξέπληξε με την απόδοση του ”τρώγοντας” το γήπεδο

** Πολύ καλός για άλλο ένα παιχνίδι ο Πίτι που δίνει μυαλό αλλά και ποιότητα στην ομάδα

Αρχική ενδεκάδα: Ρομό, Αϊρόσα, Τζούνιορ, Λαφράνς, Κυριάκου, Νικολάου, Σαβανέ (83′ Μιτρέα), Μπλάνκο (72′ Γεωργιάδης), Μέσκα, Πίτι, Αρουαμπαρένα (80′ Μαύρου).

Κάρτες: Στογιάνοβ, Αντρέου / Kυριάκου