Καθάρισε νωρίς – 3-0 τον Άρη

Εύκολη νίκη πήρε σήμερα η ομάδα μας απένατι στον Άρη με 3-0.  Η ΑΕΛ μας είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο του αγώνα.

Η ομάδα μας ευτύχησε να σκοράρει με τον Σάσσι στο 26′. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου καθάρισε το παιχνίδι με 2 γρήγορα γκολ στο 47′ και 52′ με Λαφράνς και Ντόσσα αντίστοιχα.

Κοινός πρωταγωνιστής των τερμάτων ήταν, για ακόμη μία φορά, ο Πίτι που σέρβιρε και τα τρια γκολ και αποθεώθηκε από τον Πάμπο Χριστοδούλου αλλά και από την κερκίδα.

Η ομάδα μας έπιασε στην 2η θέση την ΑΕΚ και είναι στο -5 από το πρώτο Αποέλ. Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας με την ΑΕΖ εκτός έδρας.

Από την αρχή του πρώτου μέρους η ομάδα μας έδειξε διάθεση και πάθος στο παιχνίδι της αφού ξεκίνησε δυναμικά χάνοντας μέχρι το πρώτο 10′ λεπτό δυο σημαντικές ευκαιρίς με Πίτι και Φορτούνα.

Στη συνέχεια δημιουργήθηκαν κι’ άλλες, όμως η πιο σημαντική ήταν εκείνη στο 24′ με την έμπνευση του Πίτι να σερβίρει στο πέναλτι έτοιμο γκολ στον Μπλάνκο που δεν πάτησε καλά και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Δυο λεπτά αργότερα η ομάδα μας με κλέψιμο του Πίτι και έξυπνη πάσα στον Σάσσι ο δεύτερος έστιελε τη μπάλα στα δίκτυα του Άρη ανοίγοντας το σκορ, σφραγίζοντας έτσι την ανωτερώτητα της ομάδας μας.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΛ μας είχε τον έλεγχο και την κατοχή με εξαίρεση την τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου όπου ο Ροτζέριο Μάρτινς έφυγε τετ-α-τετ και ενώ πλάσαρε τη μπάλα ο Λαφράνς παρενέβηκε πριν περάσει τη γραμμή και έδιωξε στέλνοντας έτσι στα αποδυτήρια την ομάδα μας με το υπερ της προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά και ευτύχησε να σκοράρει 2 τέρματα και να καθαρίσει σχετικά νωρίς το παιχνίδι. Σκόρερς οι Ντόσσα και Λαφράνς, αλλά και πάλι δημιουργός ο Πιτι.

Από το 60′ και μετά οι ρυθμοί έπεσαν αισθητά από πλευρας της ομάδας μας που είχε την κατοχή, έφτιαξε κάποιες ευκαιρίες χωρίς να βρει ξανά δίκτυα.

Ο Πάμπος στα τελευταία στάδια του αγώνα έριξε μέσα τους Μάριο Ηλία και Γιάννη Μαύρου με τους νεαρούς να δείχνουν τη δίψα τους για ποδόσφαιρο.

*Καταχειροκροτήθηκε ο Σοάρες που έδωσε στο 73′ τη θέση του στον Σαβανέ.  Ο Σοάρες έχασε λίγο νωρίτερα τον πατέρα του όμως επέλεξε να παίξει σήμερα και να παλέψει το παιχνίδι ωστόσο πάρει για λίγες μέρες άδεια για να παρευρεθεί στην κηδεία.

Αρχική ενδεκάδα: Ρόμο, Αϊρόσα, Τζούνιορ, Λαφράνς, Φορτούνα, Νικολάου, Σοάρες (73′ Σαβανέ), Μπλάνκο, Μέσκα, Πίτι (82′ Μαύρου), Σάσσι (79′ Μάριος Ηλία).

Κάρτες: Σοάρες (4η κίτρινη – χάνει το επόμενο)Ντόσσα Ραντού