Απέδρασε με ανατροπή (1-3 την Σαλαμίνα)

Η ομάδα μας κατάφερε μετά από καλή και σοβαρή εμφάνιση να πάρει τη νίκη εκτός έδρας με 1-3, απέναντι στη Σαλαμίνα. Η ΑΕΛ αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, κατάφερε να βρει τον καλό της εαυτό και την πυγμή και ανέτρεψε το αποτέλεσμα. MVP και πρωταγωνιστής ήταν ο Πίτι, καθώς τα τέρματα που πέτυχε εκτός ότι ήταν αυτά που έβαλαν μπροστά την ομάδα μας, ήταν και εξαιρετικές οι ενέργειες του στα γκολ. Η ομάδα μας επέστρεψε στις νίκες και βρίσκετε στην 3η θέση, στο -5 από Αποέλ, -2 από ΑΕΚ και +1 από Απόλλωνα.

Α΄ Ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε δυνατά και για τις 2 ομάδες με πολλές ευκαιρίες. Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε για την ομάδα μας όταν μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίτι, ο Λαφράνς πήρε το ριμπάουντ αλλά το πλάσε βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 11′ η Σαλαμίνα ήταν αυτή που ευτύχησε να σκοράρει με τον Κολοκούδια μετά από ωραίους συνδυασμούς των παικτών της Σαλαμίνας. Στο 17′ η ομάδα μας προσπάθησε να απαντήσει με τον Αρρουαμπαρένα μέσα στην μικρή περιοχή αλλά οι αμυντικοί πρόλαβαν και έδιωξαν σε κόρνερ το σουτ του. Τεράστια ευκαιρία και πάλι για την ΑΕΛ στο 23′ όταν ο Βεζελόφσκι έκανε μεγάλη απόκρουση μετά από κοντινή δυνατή κεφαλιά του Ντόσσα Τζούνιορ. Η ΑΕΛ τελικά απάντησε στο 39′ με γκολάρα του Πίτι, ευθύβολο σουτ μέσα στην μεγάλη περιοχή. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μέσκα έφυγε ταχύτατα από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του πέρασε μόλις έξω. Καθαρό χέρι στο 43, ο Σωτηρίου αρνείται πέναλτυ για την ομάδα μας.

Β΄Ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε και είχε την κατοχή, αν και δεν είχε τα ξεσπάσματα και τις ευκαιρίες του πρώτου μέρους. Εξαιρετική ενέργεια και πάλι από τον Πίτι, ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του έπιασε ένα ξερό με το αριστερό και την έστειλε στα δίκτυα γράφοντας το 1-2. Μετά από ωραία πάσα του Σάσσι, βρήκε τον Αϊρόσα μέσα στην περιοχή, αυτός με παράλληλη πάσα βρήκε τον Μέσκα και δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-3 σε κενή εστία.

Aρχική ενδεκάδα: Ρομό, Αϊρόσα, Φορτούνα, Τζούνιορ, Λαφράνς, Νικολάου, Σοάρες, Πίτι (82′ Σαβανέ), Γεωργιάδης (56′ Σάσσι), Μέσκα, Αρουαμπαρένα (72′ Ουέλλινγκτον).

Κίτρινες: / Αρρουαμπαρένα (6η)