Με το ένα πόδι στους ”8”

Τη νίκη με 0-2 κατάφερε να πάρει η ομάδα μας στον πρώτο αγώνα κυπέλλου με τον Άρη για τους ”16” αποκτώντας ισχυρό προβάρισμα για να πάρει το εισιτήριο για τους ”8”.  Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και μια απαραβίαστη εστία ήταν αρκετά για να έχει ένα ήσυχο βράδυ Τετάρτης η ποδοσφαιρική μας ομάδα.  Τώρα βλεπει Ανόρθωση για τον θεσμό του πρωταθλήματος την ερχόμενη Κυριακή.  O επόμενος αγώνας με Άρη στις 25/1 (17:00).

Αρχικά υπηρξε ένα ισοζυγισμένο παιχνίδι με τον Άρη να κλείνεται προσεκτικά στην άμυνα του και την ομάδα μας να προσπαθεί από τη μια να ανέβει ψηλά και από την άλλη να μη μπορεί να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία μέχρι το 16′ όπου ο Σαβανέ έπιασε μια κεφαλιά που αποκρούστηκε.  Να σημειώσουμε πως 3 λεπτά νωρίτερα ο Άρης είχε δοκάρι.  Στο 19′ δημιουργήθηκε άλλη μια ευκαιρία για την ομάδα μας μετά από συνδυασμό του Αρουαμπαρένα και του Γεωργιάδη όμως ο δεύτερος δε μπορέσε να βρει δίκτυα από πλεονεκτική θέση.

Στα επόμενα στάδια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα μας έλεγχε το παιχνίδι αφού είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να μπορεί να φτιάξει ευκαιρίες πλην ενός σουτ του Σαβανέ στο 38′.

Από μια απρόσμενη φάση η ομάδα μας άνοιξε το σκορ από τα 11 βήματα με τον Αρουαμπαρένα όταν ο Γκοτ, ο τερματοφύλακας του Άρη έκανε λάθος υπολογισμό και ανέτρεψε τον Μπουένο.

Έξυπνο το κτύπημα του Αρουαμπαρένα που έστειλε την ομάδα μας στα αποδυτήρια με το υπερ της 0-1.

Στην επανάληψη ο ρυθμός αλλά και η γενική εικόνα του αγώνα δεν άλλαξαν κατά πολύ.  Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες για να καθαρίσει το παιχνίδι νωρίς.

Στα τελευταία 20 λεπτά χάθηκε η πειθαρχία στις γραμμές της με αποτέλεσμα να μην κρατάει τη μπάλα και να δώσει στον Άρη την ευκαιρία να βγαίνει πιο συχνά μπροστά.

Στο 83′ η ομάδα μας έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές λόγω της 2ης κίτρινης που δέχθηκε ο Χάρης Κυριάκου.

Μετά από αντεπίθεση που δημιούργησε η άψογη μπαλιά του Γεωργιάδη στο 85′, ο Πίτι πραγματικά έκανε μια εξαιρετική ενέργεια και σούταρε εύστοχα τη μπάλα στα δίκτυα του αντίπαλου τερματοφύλακα γράφοντας το 2-0.  Ήταν ένα δείγμα της αξίας του νεοαποκτηθέντα ποδοσφαιριστή και ευελπιστούμε να συνεχίσει έτσι και στη συνέχεια.

*Έριξε στο ημίχρονο Χάρη Κυριάκου μέσα ο Πάμπος μιας και ο Αιρόσα λόγω της κόκκινης με Απόλλωνα δε θα έχει δικαίωμα συμμετοχής στο παιχνίδι με την Ανόρθωση.  Θεωρούμαι πως δέχθηκε τουλάχιστον άδικα την πρώτη κίτρινη.

** πρόβλημα υπήρξε με τον Λούκας Σόουζα ο οποίος ταλαιπωρείται από τραυματισμό και θα κάνει αγώνα δρόμο για να βρεθεί στο αρχικό σχήμα του αγώνα της Κυριακής με την Ανόρθωση.

*** ατυχία τελευταίας στιγμής για το Βαλεντίνο Σιέλη που βγήκε από το γήπεδο χωλαίνοντας.  Θα υποβληθεί αύριο σε εξετάσεις για να φανεί το μέγεθος του τραυματισμού του.

Αρχική ενδεκάδα: Ρόμο, Αϊρόσα (46′ X. Κυριάκου), Τζούνιορ, Σιέλης, Μπαμπάνκο, Νικολάου, Σοάρες, Μπουένο (58′ Πίτι), Σαβανέ, Γεωργιάδης, Αρουαμπαρένα.

Κάρτες: Παναγή, Ευσταθίου, Αουρέλιο / Χ. Κυριάκου (2η κίτρινη)