Μέτρια εμφάνιση και ήττα με 2-0

Την ήττα δέχθηκε με 2-0 η ομάδα μας από τον Απόλλωνα στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Δυστυχώς η ΑΕΛ μας σπατάλησε όλο το πρώτο ημίχρονο που την άφησε και πίσω στο σκορ με 1-0, όταν ξύπνησε ήταν πλέον αργά.  Δυστυχώς επιθετικά ήταν σχεδόν ανύπαρκτη ενω ανασταλτικά δε δούλεψε όπως μας έχει συνηθίσει όλη τη σεζόν.  Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για την ΑΕΛ μας στη φετινή σεζόν.   Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπουλή στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Ο αγώνας ξεκίνησε όπως τον περιμέναμε, γεμάτος πάθος και δύναμη αλλά και βασισμένος στις προσωπικές μονομαχίες.  Οι δυο ομάδες πρόσεχαν κυρίως τα νώτα τους προσπαθώντας να κτυπήσουν σε οργανωμένες επιθέσεις χωρίς να καταφέρνει μια εκ των δυο να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού.

Στην εξέλιξη του ημιχρόνου η ομάδα μας αρκέστηκε στο να περιμένει τον Απόλλωνα να κατέβει και να κτυπήσε στην κόντρα από τα πλάγια, κυρίως από αριστερά με τον Γεωργιάδη που επιχείρησε ανεπιτυχώς 2-3 καλές ενέργειες.  Στο 28′ σε μια αδράνεια στην άμυνα ο Αρκάδιους Πίεχ έμεινε μόνος και αφύλακτος, κατέβασε τη μπάλα και άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα.

Απ’ εκεί και έπειτα η ομάδα μας έδειξε διάθεση να διεκδικήσει κάτι χωρίς όμως να δημιουργεί τις προυποθέσεις για γκολ και αυτό είχες ως αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ εναντίον της.

Στην επανάληψη η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά και έδωσε χώρο στον Απόλλωνα να ασκήσει πίεση χωρίς όμως αποτέλεσμα,  από το 60′ και έπειτα απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και κράτησε τη μπάλα περισσότερο προσπαθώντας να βρει χώρους για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Η αλλαγή του Πίτι έδωσε μια ζωντανιά στην μεσοεπιθετική γραμμή , κράτησε μπάλα επιχείρησε κάποιες ενέργειες και είχε και ένα καλό σουτ.

Εκεί που η ομάδα μας είχε την υπεροχή και ασκούσε συνεχώς πίεση με γεμίσματα και επιθετικές ενέργειες με τον Απόλλωνα να ταμπουρώνεται στην άμυνα με όλους του τους ποδοσφαιριστές σε μια αντεπίθεση ίσως τη μοναδική στο Β’ ημίχρονο μέχρι το 80′, ο Τράττος είχε τη λύση δίνοντας σε μονομαχία Αιρόσα – Σαρδινέρο με το δεύτερο να βουτάει σαν σε πισίνα, δεύτερη κίτρινη καρτά αφήνοντας την ομάδα μας λαβωμένη για τα υπόλοιπα 10 λεπτά στερώντας της τον ποδοσφαιριστή μηχανάκι.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Τράττος σφύριξε πέναλτι για τον Απόλλωνα το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Παπουλής κάνοντας το τελικό 2-0.

Αρχική ενδεκάδα: Ρόμο, Ντόσα Τζούνιορ, Σιέλης, Αιρόσα, Φορτούνα, Σοάρες, Σόουζα, Μπουένο (69′ Γουέλλιγκτον), Γεωργιάδης (86′ Σαβανέ), Αρουαμπαρένα, Μπλάνκο (56′ Πίτι).

Κάρτες: ΠέδροΧάμπος, Ρομπέρζ, Βάλε/ Μπλάνκο, Σόουζα, Αιρόσα (2η κίτρινη – κόκκινη και αποβολή)