Έπιασε κορυφή η ΑΕΛάρα μας

Η ομάδα μας καθάρισε εύκολα σήμερα με 4-1 την Καρμιώτισσα και έπιασε έτσι κορυφή (ισοβαθμία με Αποελ). Η ΑΕΛ ήταν σε όλο το 90λεπτο σοβαρή και πειθαρχημένη, κάτι που φαίνεται και από το σκορ. Δεν έδωσε δικαίωμα στον αντίπαλο, έκλεισε τους χώρους, και με γκολ των Αρρουαμπαρένα (2), Σόουζα, Ουέλλινγκτον, πήρε το τρίποντο και πάει με ψυχολογία στο ντέρμπυ του Σαββάτου με Απόλλωνα.

Αναλυτικά:

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας αν και ξεκίνησε κάπως νωθρά με αποτέλεσμα τα πρώτα λεπτά να δούμε έναν ισορροπημένο αγώνα.  Δημιουργήθηκαν κάποιες ευκαιρίες από τις δυο ομάδες με καλύτερη μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο να είναι η εκείνη του Πόλιανετς που σημάδεψε το δοκάρι του Ρόμο.

Απ’ εκεί και έπειτα θα μπορούσαμε να πούμε πως η ομάδα μας είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, έκανε ωραίες εναλλαγές πασών και έψαχνε χώρους για να δημιουργήσει τις προυποθέσεις για γκολ.  Η ανωτερότητα της ομάδας μας σφραγίστηκε στο 33′ με την απίστευτη μπαλιά του Σοάρες προς τον Αρουαμπαρένα, όπου ο Ισπανός με προβολή άνοιξε το σκορ σε 1-0.

Τρια λεπτά αργότερα, στο 36′, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γεωργιάδη -το οποίο κέρδισε ο ίδιος- ο Σόουζα έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα με αριστερό πλασέ κάνοντας το 2-0 και στέλνοντας τους οπαδούς μας στους 7 ουρανούς.

Στην επανάληψη η ομάδα μας μπήκε με άγριες διαθέσεις αφού μέχρι να συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου σκόραρε το τρίτο της γκολ σαν σε σεμινάριο.  Όλα ξεκίνησαν από το κλέψιμο του Αρουραμπαρένα που έδωσε στον Γεωργιάδη ο οποίος στην πλάτη της άμυνας βρήκε τον Φορτούνα που με αλτρουρισμό έδωσε έτοιμο γκολ στον Αρουαμπαρένα που εύκολα έγραψε το 3-0.

Μετά την επίτευξη του τρίτου τέρματος της η ομάδα μας κατέβασε ρυθμούς, έπαιξε συντηρητικά αποφεύγοντας κάρτες ή τραυματισμούς.  Ο Πάμπος έκανε τις αλλαγές που ήθελε λαμβάνοντας υπόψη και το επερχόμενο τοπικό ντέρμπι.

Πέρασε νωρίς τον Γουέλλιγκτον μέσα για σκοπούς ψυχολογίας, με τον Βραζιλιάνο να καταφέρνει να βρίσκει δίκτυα κάνοντας το 4-0. Ο κόσμος και ο πάγκος πανηγύρισαν περισσότερο το γκολ του Βραζιλιάνου που ευελπιστούμε όλοι μας να σπάσει την γκίνια. Ήταν η σέντρα του Κυριάκου, ο Γουέλλιγκτον κατέβασε στον Μπουένο που σούταρε σημαδεύοντας το δοκάρι, στην επιστροφή της μπάλας ο Γουέλλιγκτον πλάσαρε εύστοχα σε κενή εστία.

Η Καρμιώτισσα κατάφερε να μειώσει στο 82′ σε 4-1 με σουτ του Γουίλερ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε και αιφνιδίασε τον Ρομό.

Αρχική ενδεκάδα: Ρόμο, Αϊρόσα (52′ Χ. Κυριάκου), Ντόσα, Σιέλης, Φορτούνα, Σοάρες (73′ Νικολάου), Σόουζα, Μπουένο, Σαβανέ, Γεωργιάδης, Αρουαμπαρένα (62′ Γουέλλιγκτον)

Κάρτες: /Αρότσα