Ηπερήρωας χωρίς κάπα ο Ρομό – Κράτησε τη νίκη στο 91′

Καρδιοκτύπησε αλλά στο τέλος πήρε τη νίκη η ομάδα μας σήμερα το απόγευμα απέναντι στη Δόξα με 1-0.  Σκόρερ ο Μικέλ Αρουαμπαρένα από τα 11 βήματα όμως η Δόξα κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις με το Ρομό να χρήζεται ως πολυτιμότερος αφού έκανε τη μεγάλη επέμβαση με ψυχραιμία κρατώντας το 1-0 και το τρίποντο νίκης για την ΑΕΛ μας.  Στο τέλος του αγώνα όλοι έτρεξαν να τον συγχαρούν ενώ ο κόσμος τον αποθέωσε φωνάζοντας ρυθμικά το όνομα του.

Η ομάδα μας κυριάρχησε το Β’ ημίχρονο ήταν καλύτερη, έχασε τις περισσότερες ευκαιρίες και δίκαια έφτασε προς τη νίκη.

Με τη νίκη της η ομάδα μας παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά το πέρας των 15 αγωνιστικών.

Αναλυτικά:

Ισορροπημένο θα λέγαμε ήταν το πρώτο ημίχρονο με την αντίπαλη ομάδα να μην καθηλώνεται στην άμυνα όπως συνηθίζουν να παίζουν οι ομάδες στο Τσίρειο απέναντι στην ΑΕΛ μας.  Η δική μας ομάδα προσπάθησε να πιέσει ψηλά και να σκοτώσει οποιεσδήποτε επιθετικές ενέργειες πήγαιναν να δημιουργηθούν με τους Σόουζα και Σοάρες οι οποίοι ξεκινούσαν και την κυκλοφορία της μπάλας από τα μετόπισθεν προς τους επιθετικούς.

Είχαμε την κατοχή όμως δεν καταφέραμε να ελέγξουμε το παιχνίδι.  Επιχειρήθηκαν 2-3 σουτ από κάθε ομάδα τα οποία ήταν άστοχα, όμως τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι έχασε στο 30′ ο Ντόσσα Τζούνιορ που δέχθηκε απίστευτη μπαλιά από τον Μπουένο και ενώ ήταν φάτσα με τα γκολπόστ έστειλε τη μπάλα έξω.

Γενικά διακρίναμε δυσκολία από την ομάδα μας να μεταφέρει την τελική πάσα σε ποδοσφαιριστή που να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση.

Στην επανάληψη η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένοι να μην αφήσει τίποτα στην τύχη, από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα άρχισε να σφυροκοπεί την αντίπαλη εστία με μπαλιές, σουτ και επιθετικές ενέργειες που δημιουργύσαν προυποθέσεις για γκολ.  Η Δόξα αναγκάστηκε να κλειστεί πίσω βγάζοντας μόνο μια αντεπίθεση που έφερε τελική φάση.  Η ομάδα μας άνοιξε το σκορ στο 78′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αρουραμπαρένα που κέρδισε ο κινητικότατος και ασταμάτητος απόψε Φορτούνα μετά από κτύπημα κάτω χαμηλά του Εντμάρ Λασέρτα.

Στις καθυστερήσεις ο Ρομό με την απόκρουση του σε πέναλτι του Παουλίνιο έσωσε το τρίποντο για την ομάδα μας, θέτοντας τον εαυτό του ως το πρόσωπο του παιχνιδιού.

Αρχική ενδεκάδα: Ρόμο, Σιέλης, Αϊρόσα, Τζούνιορ, Φορτούνα, Μπουένο (68′ Γουέλλιγκτον), Σοάρες, Σόουζα, Γεωργιάδης (78′ Σαβανέ), Μπαμπάνκο, Αρουαμπαρένα (84′ Μάριος Νικολάου)

Κάρτες:  Αρουαμπαρένα (χάνει το επόμενο ματς)