4η σερί νίκη για την ΑΕΛ μας – Διπλό στο Τάσος Μάρκου

Την τέταρτη συνεχόμενη της νίκη πέτυχε η ομάδα μας σήμερα το απόγευμα απέναντι στην Αναγέννηση Δερύνειας με 1-3 στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής.  Η ομάδα μας είχε την ουσία, ήταν καλύτερη και δίκαια κατέκτησε το τρίποντο.

Θεωρούμε πως το παιχνίδι κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο όπου η ομάδα μας είχε τις λύσεις μπροστά σε μια πολύ κλειστή άμυνα και ότι παρ’ όλο που ισοφαρίστηκε, πήρε κεφάλι στο σκορ πολύ σύντομα δείχνοντας ποιος θα είναι το αφεντικό στο παιχνίδι.

Αναλυτικά:

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας είχε τον έλεγχο του αγώνα, είχε την κατοχή και πίεζε συνεχώς την αντίπαλη ομάδα δημιουργώντας κάποια ρήγματα στην αντίπαλη περιοχή.   Να σημειώσουμε ότι ακυρώθηκε, ορθά, γκολ του Αρουαμπαρένα μόλις στο 2′.

Στο 23′ προηγήθηκε με τον Μέσκα μετά από όμορφη συνεργασία των Γεωργιάδη και Αρουαμπαρένα που έκαναν το ένα-δυο και ο πρώτος έκανε τη μπαλιά στον Μέσκα που με προβολή άνοιξε το σκορ.

Η Αναγέννηση ισοφάρισε στην πρώτη της υποσχόμενη επιθετική ενέργεια στο 32′, όταν μετά από γύρισμα η μπάλα κατέληξε στο Βέσλεμ που μόνος και ανενόχλητος πλάσαρε σωστά τον Ρομό.
Στα τελευτάια λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα μας αύξησε την πίεση και με ένα παρόμοιο συνδυασμό από αριστερά, με τον Παπάνγκο να γυρίζει τη μπάλα όμορφα, ο Αρουαμπαρένα να αφήνει έξυπνα και ο Μπουένο με πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα διπλασιάζοντας τα τέρματα μας.

Στην επανάληψη η ομάδα μας ήταν και πάλι καλύτερη από την αντίπαλο της, κράτησε περισσότερο μπάλα με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα που η Αναγέννηση προσπάθησε να βγει μπροστά και κλέψει κάτι από το παιχνίδι.  Σε μια αντεπίθεση ο Γουέλλιγκτον έδωσε εξαιρετική ασσίστ στον Γεωργιάδη και αυτός με τη σειρά του έτοιμο γκολ στον Σόουζα που έκανε το 1-3 βάζοντας τέλος στο παιχνίδι.

Aρχική ενδεκάδα: Ρομό, Τζούνιορ, Αϊρόσα, Σιέλης, Παπάνγκο, Σόουζα, Μέσκα, Αρουαμπαρένα (69′ Γουέλλιγκτον), Σοάρες, Μπουένο (76′ Νικολάου), Γεωργιάδης (87′ Ηλία).

Κάρτες: Mπριτζίτο /