Μίλησε και πάλι ο Λαφράνς (0-1 τον Ερμή)

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε απόψε η ομάδα μας. Μετά από καλή εμφάνιση στο “Α.Παπαδόπουλος”, η ΑΕΛ πήρε τη νίκη με 0-1 απέναντι στον Ερμή, με σκόρερ και πάλι τον Λαφράνς στο 88ο λεπτό. Η ομάδα μας ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο στο περισσότερο διάστημα του παιχνιδιού, αν και ο Ερμής είχε αξιόλογες ευκαιρίες να σκοράρει. Η λειτουργία της ομάδας στα στημένα ήταν και πάλι εξαιρετική, καθώς από φάουλ ήρθε και το μοναδικό γκολ μας. Η ΑΕΛ ανέβηκε ξανά στην 2η θέση και βρίσκεται τώρα στο -2 από την κορυφή και την ΑΕΚ.

Α’ Ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο άρχισε ισορροπημένα για τις 2 ομάδες, ωστόσο στη συνέχεια η ομάδα μας ήταν αυτή που είχε την κατοχή και προσπαθούσε να πιέσει. Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε για την ομάδα μας στο 4ο λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουένο να αποκρούεται από τον Νουρεντινόφσκι.  Στο 23ο λεπτό ο Ερμής απάντησε στις ευκαιρίες, με την κεφαλιά του στο 22′ να ανακόπτεται από τον Ρόμο. Στο 27′ ο Μέσκα μετά από ωραία ατομική ενέργεια, επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε κορνερ.

Β’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη η ομάδα μπήκε δυνατά και στο πρώτο λεπτό η ομάδα βγήκε μπροστά με τον Γεωργιάδη ο οποίος έκανε ενα σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε κορνερ. Στην συνέχεια του κορνερ, η Σόουζα βρήκε με εξαιρετική πάσα τον Σιέλη μέσα στην περιοχή αλλά σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Ερμή στο 57′, με τα σουτ να αποκρούονται και τα 2 από τον Ράφαελ Ρόμο. Στο 64′ ακόμα μια καλή ευκαιρία για τον Ερμή με το ευθύβολο σουτ του Μέλο να αποκρούεται ασταθώς από τον Ρόμο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σοάρες έπιασε ένα απίστευτα δυνατό σουτ από πολύ μακριά, η μπάλα χτύπησε στα δάκτυλα του Νουρεντινόφσκι και στη συνέχεια στο δοκάρι. ΤΟ ΓΚΟΛ για την ομάδα μας ήρθε στο 87′ και πάλι με τον Λαφράνς, μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπουένο η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι, ο Λαφράνς πήρε το “ριμπάουντ” και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει σε κενή εστία.

Aρχική ενδεκάδα: Ρομό, Αϊρόσα, Σιέλης, Λα Φρανς,Φορτούνα,  Σόουζα, Σοάρες (68′ Νικολάου), Μπουένο, Μέσκα (84′ Μ.Ηλία), Γεωργιάδης, Αρουαμπαρένα (65′ Γουέλλινγκτον)

Κίτρινες: Ντα Σίλβα / Φορτούνα (4η), Μάριος Ηλία