Μίλησε η ψυχή των Λεόντων – Δεύτερο νικητήριο ντέρμπι για την ΑΕΛ μας [1-0]

Τη νίκη με γκολ στα τελευταία στάδια του αγώνα πέτυχε η ομάδα μας στο ντέρμπι με την Ομόνοια στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής τελειώνοντας έτσι ένα σερί δυνατών παιχνιδιών και αποκτώντας άλλο ένα υπερπολύτιμο τρίποντο.  Δεύτερο συνεχόμενο νικητήριο ντέρμπι για την ΑΕΛ μας με 1-0.

Η ομάδα μας αντάξια και καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, άξιζε τη νίκη και δίκαια την πήρε.  Να αναφέρουμε πως αν και το πρώτο ημίχρονο υπήρξε ισοζυγισμένο στο δεύτερο η ομάδα μας ήταν αυτή που είχε το πάνω χέρι και το σφράγισε με το γκολ του Λαφράνς.

Αναλυτικά:

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισοζυγισμένο θα λέγαμε, με την ομάδα μας να το ελέγχει στα αρχικά του στάδια όμως στη συνέχεια η Ομόνοια κέρδισε μέτρα με αποτέλεσμα να υπάρχουν εναλλασσόμενες περιόδοι για τις δυο ομάδες που έκαναν το παιχνίδι τους και ασκούσαν πίεση.

Η ομάδα μας δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική με μόνες ευκαιρίες της τα μακρινά σουτ, δυσκολότερο εκείνο του Μπουένο που απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας με δυσκολία.

Στην επανάληψη ο αγώνας ήταν ισοζυγισμένος στα αρχικά στάδια, με την ομάδα μας γύρω στο 55′ να παίρνει τις πρωτοβουλίες και να δημιουργεί ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.  Μάλιστα, ο διαιτητής σε ένα απ’ αυτά στέρησε ξεκάθαρο πέναλτι στην ομάδα μας μετά από κτύπημα που δέχθηκε ο Φορτούνα κάτω χαμηλά, μέσα στην περιοχή.

Λίγο αργότερα η ομάδα μας έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μέσκα που επιχείρησε μια μπαλιά από αριστερά, ομως το δοκάρι ήταν σύμμαχος της Ομόνοιας αφού εκεί σταμάτησε η μπάλα.

Η πίεση συνεχίστηκε με την Ομόνοια να ψάχνει να κάνει κάτι με αντεπιθέσεις αφού της ασκείτο μεγάλη πίεση από τους παίκτες μας. Άλλη μια τεράστια ευκαιρία χάθηκε στο 73′ για την ομάδα μας με τον Σόουζα που έφυγε μόνος πίσω από την πλάτη της άμυνας των αντιπάλων όμως το τελείωμα του ήταν πάρα πολύ άσχημο.

Στο 82′ η ομάδα μας άνοιξε το σκορ μετά από υπέροχη ενέργεια του Σόουζα που σούταρε, η ασταθής απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα έστειλε τη μπάλα στα πόδια του Λαφράνς που δε μπορούσε να χάσει τέτοια ευκαιρία, σκοράροντας το δεύτερο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Aρχική ενδεκάδα: Ρομό, Αϊρόσα, Σιέλης, Λα Φρανς,Φορτούνα,  Σόουζα, Σοάρες, Μπουένο (85′ Νικολάου), Μέσκα, Γεωργιάδης (72′ Σάρκι), Αρουαμπαρένα (81’Γουέλινγκτον)

Κάρτες: Γεωργιάδης, Φορτούνα, Ρομό / Κλέιτον, Σοιλέδης