Τους γονάτισαν τα λυσσασμένα λιοντάρια – Υποτάχθηκαν με σκυμμένα κεφάλια

Με άψογη τακτική, πειθαρχία και οργάνωση η ομάδα μας έφτασε στη νίκη απέναντι στο Αποέλ σήμερα το βράδυ στο Τσίρειο στάδιο με το στενό 1-0.  Η ομάδα μας είχε το πάνω χέρι από νωρίς στον αγώνα και έδειξε από την αρχή τη διάθεση της να κυριαρχήσει στο παιχνίδι.

Αυτή η νίκη δίνει έδαφος στην ομάδα μας που μετά από δυο ανεπιτυχή αποτελέσματα φτάνει σε ένα σημαντικό τρίποντο υποτάσσοντας το Αποέλ και σπάζοντας το αήττητο του.

Διερωτόμαστε αν αυτό είναι το Αποέλ που όλη μέρα παραχαιδεύουν και ”σιουμαλίζουν” τα ΜΜΕ και οι ειδήμονες του τόπου.  Αυτή, η σημερινή ΑΕΛ δεν έχει να φοβηθεί τίποτα και κανένα. ΑΝΩΤΕΡΗ, ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΚΗ ΚΑΙ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΓΗΠΕΔΟΥ!

Πιο αναλυτικά τι έγινε στο παιχνίδι:

Με όρεξη ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα μας όπου οι οδηγίες του προπονητή ήθελαν ασφυκτικό ψηλό πρέσινγκ στην αντίπαλη άμυνα κάτι το οποίο τουλάχιστον στα αρχικά στάδια τηρήθηκε κατά γράμμα με όλες τις γραμμές να ασκούν πίεση και να κλέβουν μπάλες από λάθη.

Μόλις στο 4′ η ομάδα μας με το Σιέλη άνοιξε προσωρινά το σκορ μιας και ο επόπτης ακύρωσε ορθά το γκολ αφού ο κεντρικός αμυντικός της ομάδας μας ήταν σε θέση οφσάιντ.

Σε γενικές γραμμές είχαμε την κατοχή της μπάλας αλλά και τον έλεγχο του αγώνα το περισσότερο διάστημα του ημιχρόνου χωρίς όμως να μπορούμε οργανωμένα να απειλήσουμε την εστία του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Αν και το Α’ ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις για καμία από τις δυο ομάδες, πιο σημαντική ήταν η ευκαιρία του Σόουζα που από πλεονεκτική θέση πέταξε τη μπάλα άουτ.

Στο 36′ ο Ντόσσα Τζούνιορ ζήτησε να αντικατασταθεί αφού δεν μπορούσε να συνεχίσει και τη θέση του πήρε ο Λαφράνς.

Στην επανάληψη η ομάδα μας είχε πολύ καλά μαρκαρίσματα και ήταν αρκετά κινητική στον αγωνιστικό χώρο, συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι κλείνοντας πολύ καλά τους χώρους στις αντεπιθέσεις της αντίπαλης ομάδας αλλά και παίζοντας πολύ έξυπνα και γρήγορα στην επίθεση.

Είχε τη κατοχή της μπάλας και κατά διαστήματα υπήρχαν όμορφες ενέργειες από τα πλάγια.  Εντυπωσιακός ήταν ο Σόουζα που ήταν παντού στον αγωνιστικό χώρο και βοηθούσε τόσο τους αμυντικούς όσο και τους επιθετικούς με την παρουσία του.

Κάπου στο 70′ η ομάδα μας επέτρεψε στο Αποέλ να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο χωρίς ωστόσο να απειλήσει ιδιαίτερα μιας και οι ποδοσφιαριστές μας κρατούσαν πολύ καλά τις θέσεις τους και πλην ορισμένων εξαιρέσεων υπήρξαν άψογοι στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Η λύση και το τρίποντο προήλθαν από τον ισπανό Μικέλ Αρουαμπαρένα ο οποίος στο 86′ εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από μαρκάρισμα του Αστίθ.

*Εντυπωσιακός ο κίτρινος λαος που έβαλε φωτιά στην ανατολική

** Παικτούρα ο Σόουζα που έτρεχε αδιάκοπα, έκοβε, μοίραζε και ήταν παντού

*** Στην ομάδα μας στερήθηκε πέναλτι στο 62′ για χέρι αμυντικού του Αποέλ (το αναφέρουμε μη τυχόν κακομαθημένα μιλήσουν για εύνοια της μεγάλης ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ

Αρχική ενδεκάδα: Ρόμο, Ντόσα (36′ Λαφράνς), Σιέλης, Σόουζα, Αρουαμπαρένα, Μέσκα, Αιρόσα, Σοάρες, Μπουένο (89′ Νικολάου), Γεωργιάδης (57′ Σαβανέ), Φορτούνα.

Κάρτες: Μπουένο, Ρόμο / Γιαννιώτας, Βινίσιους, Αστιθ