Προηγήθηκε αλλά έχασε από την ΑΕΚ – Στοίχισε το Β’ ημίχρονο

Δυστυχώς δεν τα κατάφερε η ομάδα μας να πάρει το διπλό μέσα στο ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ αν και προηγήθηκε με 0-1 στο 35′ με τον Ντόσσα Τζούνιορ όσο η αντίπαλη ομάδα έμοιαζε αδύναμη να ηγηθεί του αγώνα στο τέλος η ΑΕΚ έφερε την ανατροπή και το 2-1.

Η ΑΕΛ μας ήταν πολύ καλή ιδιαίτερα στο Α’ ημίχρονο όμως στο Β’ έριξε απόδοση προσπαθώντας να κάνει διαχείριση του σκορ και όπως φαίνεται και από το σκορ η προσπάθεια της αυτή υπήρξε ανεπιτυχής.

Στα αρχικά στάδια του αγώνα η ομάδα μας μπήκε κάπως νωθρά, έκανε 2 σημαντικά λάθη στην άμυνα δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην ΑΕΚ να δημιουργήσει ευκαιρίες που για καλή μας τύχη δε στοίχισαν.  Στη συνέχεια του αγώνα κρατήσαμε μπάλα έχοντας καλές εναλλαγές πασών. Η ΑΕΚ αδυνατούσε να βγει μπροστά ή σε κάθε της προσπάθεια έβρισκε απέναντι της μια πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά.

Το σκορ ευτύχησε να ανοίξει η ομάδα μας στο 35′ μετά από κερδισμένο φάουλ του Μάρκο Αιρόσα.  Ο Γεωργιάδης έκανε μια καλοζυγίσμένη παλιά στον Τζούνιορ που έσπασε τη μέση του και πιάνοντας απίστευτη κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στα εναπομείναντα 10 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ έγραψε μια ευκαιρία μπροστά στην εστία του Ρόμο με τον Άλβες όμως το σουτ του πέρασε έξω.

Στην επανάληψη η ομάδα μας δεν ήταν το ίδιο καλή, έδωσε χώρους στην ΑΕΚ να κάνει το παιχνίδι της και κλείστηκε πίσω.  Οι επιθετικές της προσπάθειες περιορίστηκαν στις αντεπιθέσεις  οι οποίες ήταν συχνά αργές και χωρίς να έχουν σκοπό την περαιτέρω αύξηση του σκορ.

Όσο περνούσε η ώρα η ΑΕΚ πίεζε όλο και περισσότερο γυρίζοντας μάλιστα το σύστημα της σε 3-5-2, η ομάδα μας φαίνεται πως δεν είχε αντίδοτο γι’ αυτό αφού μόλις σε 4 λεπτά κατάφερε να φέρει το πάνω κάτω και να γυρίσει το παιχνίδι από 0-1 σε 2-1.

Το πρώτο γκολ προήλθε από το μακρινό σουτ του Ακοράν που υποδέχθηκε τη μπάλα μετά από λάθος του Σόουζα ο οποίος προηγουμένως είχε αρκετές λανθασμένες επιλογές και στην επίθεση.  Λίγο αργότερα, στο 83′ ο Τέτε δέχθηκε την πάσα μέσα στην περιοχή χωρίς κάποιο ποδοσφαιριστή μας να τον επιτηρεί και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το να γυρίσει και να τελείωσει τη φάση στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα του Ρόμο κάνοντας το 2-1.

Εκείνο που πιστεύουμε έπαιξε ρόλο στην εις βάρος μας ανατροπή είναι το κλείσιμο της ομάδας στην άμυνα όσο προηγείτο.  Παράλληλα στις αντεπιθέσεις ήταν πολύ κακή ενώ θα μπορούσε να τελείωσει το παιχνίδι σε μια από τις πάμπολλες αντεπιθέσεις.

Aρχική ενδεκάδα: Ρόμο, Σιέλης, Τζούνιορ, Αιρόσα, Φορτούνα, Σοάρες, Νικολάου (Μπουένο 86′), Σόουζα (84′ Γουέλλιγκτον), Μέσκα, Γεωργιάδης (68′ Σαβανέ), Αρουαμπαρένα

Κάρτα: Moυρίγιο / Φορτούνα, Αιρόσα