Κακή εμφάνιση και ψυχρολουσία στο 93′ (1-1 με ΑΕΖ)

Σε ένα πολύ άσχημο σε θέαμα και εμφάνισης παιχνίδι, η ομάδα μας δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην ΑΕΖ Ζακακίου και να πιάσει το Αποέλ στην 2η θέση. Η ομάδα του Ζακακίου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ήταν αυτή που προσπάθησε να κάνει ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με την παρουσία της ομάδας μας να είναι “φτωχή” και νευρική. Στην επανάληψη, ο Πάμπρος Χριστοδούλου βλέποντας την ομάδα να μην αποδίδει έριξε μέσα Ουέλλινγκτον και Σοάρες στις θέσεις των Μπαμπάνγκο και Νικολάου αντίστοιχα. Η ΑΕΖ αναγκάστηκε να παίξει με 10 παίκτες από το 62′ και μετά, αφού ο Οζίας δέχθηκε τη 2η κίτρινη κάρτα μετά από αψιμαχία με τον Αρρουαμπαρένα (δέχθηκε και αυτός). Το γκολ για την ομάδα μας ήρθε στο 67ο λεπτό όταν ο Σόουζα έβγαλε τη σέντρα και η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίκτυα. Από εκεί και πέρα η ομάδα μας είχε την κατοχή, αλλά η ΑΕΖ αποφάσισε να στείλει του ποδοσφαιριστές μας για κρύο ντους όταν στο 90+3 η άμυνα ολιγώρησε και ο Σάσσι με δυνατό βολέ έκανε το 1-1 ακριβώς στην λήξη του παιχνιδιού.

Α’ Ημίχρονο

Οι ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με τα πρώτα 10 λεπτά να μην δημιουργείτε κάτι το αξιόλογο. Από το 10λεπτο και έπειτα η ΑΕΖ ήταν αυτή που προσπάθεισε να μπεί στην περιοχή της ομάδας μας 3 φορές, με την μεγάλη ευκαιρία να έρχεται στο 19΄ όταν το σουτ του Σάσσι έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ρόμο. Στο 23′ η μπάλα κτυπά στο χέρι του Π.Κυριάκου αλλά ο διαιτητής αρνείται να σφυρίξει το πέναλτυ για την ομάδα μας. Στην αμέσως επόμενη φάση, μετά από εκτέλεση φάουλ του Νικολάου, Ο Σόουζα επιχειρησε ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα να περνά έξω.Η ΑΕΖ ακούμπησε ξανά το γκολ και πάλι με τον Σάσι στο 34΄, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Ρομό με κερδισμένο τον δεύτερο να διώχνει σε κορνερ. Αν και η κατοχή ήταν στο 65%-35% υπέρ της ομάδας μας, η τελικές προσπάθειες ήταν 1 υπέρ της ΑΕΛ έναντι 4 υπέρ της ΑΕΖ.

Β’ Ημίχρονο

Μετά και την κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, ο Π.Χριστοδούλου άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με διπλά αλλαγή, Νικολάου έξω – Σοάρες μέσα και Μπαμπάνγκο έξω – Ουέλλινγκτον μέσα. Η ομάδα μπήκε πιο δυνατά και κέρδισε 2 συνεχόμενα κορνερ χωρίς όμως να τα αξιοποιήσει. Στο 49′ ο Μέσκα δοκίμασε το ανάποδο, αλλά ο Α.Χρυσοστόμου έδιωξε σε κόρνερ. Στο 62΄ο Οζίας δέχεται τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται. Στο 67′ ο Σόουζα επιχειρεί τη σέντρα έξω από τη περιοχή, η μπάλα κοντράρει στον Τσιμότζι και καταλήγει στα δίκτυα του Άθου Χρυσοστόμου. Δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΖ προσπάθησε να αντιδράσει, ευτυχώς όμως το σου του Ντοσάντος σταμάτησε ο Ρόμο. Στο 90+3 οι παίκτες της ομάδας μας ολιγώρησαν και χωρίς να καταφέρουν να διώξουν την μπάλα, έφτασε στον Σάσσι και αυτός με δυνατό βολέ έκανε το 1-1.

Αρχική ενδεκάδα:  Ρόμο, Λαφρανς, Σιέλης, Αιρόσα, Φορτούνα, Νικολάου (46′ Σοάρες), Σόουζα, Μέσκα, Μπαμπάνγκο (46′ Ουέλλινγκτον), Σαβανέ (85′ Γεωργιάδης), Αρουαμπαρένα

Κίτρινες: Ουέλλινγκτον, Αρρουαμπαρένα, Σαβανέ / Οζίας, Τσιμότζι
 Κόκκινες: Οζίας (2η κίτρινη)