Δεύτερη συνεχόμενη 3αρα (3-0 τον Άρη)

Η ομάδα μας χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, αλλά και χωρίς να πιάσει το μέγιστο της απόδοσης της, κατάφερε να πάρει την 6η της νίκη και να φτάσει στους 20 βαθμούς και τη δεύτερη θέση (σ.σ. το Αποέλ έχει μάτς λιγότερο). Η ΑΕΛ με πρωταγωνιστές τους Λαφράνς και Σοάρες πήρε τη νίκη απέναντι στον Άρη με 2-0 και συνεχίζει την ανοδική της πορεία. Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό αλλά η ομάδα μας ευτύχησε να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά του πολύ θετικού στο ντεπούτο του, Λαφράνς. Στην επανάληψη ο Άρης ήταν αυτός που έψαξε το γκολ από την αρχή, χωρίς ομώς να καταφέρει κάτι το ιδιαίτερο. Ο Σοάρες στο 83′ μετά από μακρινό φάουλ η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαβανέ αποτελείωσε τον Άρη με δικό του γκολ γράφοντας το τελικό 3-0.

Α’ Ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο άρχισε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πατήσουν καλά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 8ο λεπό η ομάδα μας ζήτησε πέναλτυ για κτύπημα στο χέρι του αμυντικού, αλλά δεν δώθηκε. Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε για την ομάδα μας με το σουτ του Αρρουαμπαρένα μέσα από την περιοχή να αποκρούεται σε κορνερ. Οι ρυθμοί ξανάπεσαν, με την δεύτερη ευκαιρία να έρχεται στο 30ο λεπτό από την κεφαλιά του Σιέλη να φεύγει έξω. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Σαβανέ ήταν αυτός που έκανε την κεφαλιά αυτή τη φορά αλλά έφυγε και πάλι έξω. Το γκολ ήρθε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σοάρες ο Λαφράνς κάρφωσε τη μπάλα στα δίκτυα και έγραψε το 0-1 για την ομάδα μας.

Β΄ Ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά με τον Μαραγκουδάκη να χάνει την πρώτη ευκαιρία στο 50′, αλλά το σουτ του αποκρούστηκε από τον Ρόμο. Δύο λεπτά αργότερα ο Παναγή ήταν αυτός που προσπάθησε να απειλήσει χωρίς όμως να βρει στόχο. Στο 66′ ο Σκούρτης έπιασε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής και ανάγκασε τον Ρομό σε ασταθής απόκρουση. Στο 69ο λεπτό ο Σιέλης σκοράρει, ωστόσο ακυρώνεται λανθασμένα σε θέση οφσάιντ. Η ΑΕΛ μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα της, όταν μετά από επέλαση του Σοάρες από τα αριστερά η μπάλα φτάνεί στον Σαβανέ αλλά το δυνατό σουτ του πρόλαβε να σταματήσει ο Γιαννακόπουλος. Στην αμέσως επόμενη φάση και συγκεκριμένα στο 83΄ η ΑΕΛ κατάφερε αυτή τη φορά να κάνει 2 τα τέρματα της μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Σοάρες, η μπάλα αναπήδησε μπροστά από τον Γιαννακόπουλο και κατέληξε στα δίκτυα. Το κερασάκι στη τούρτα πρόσθεσε με το γκολ του ο Σαβανέ, ο οποίος δέχτηκε την εξαιρετική πάσα από τον Ουέλλινγκτον μέσα στην περιοχή και δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Γιαννακόπουλο και να κάνει το 3-0.

Αρχική ενδεκάδα: Ρόμο, Σιέλης, Λαφράνς, Αιρόσα, Φορτούνα, Σοάρες, Σόουζα, Σαβανέ, Μπαμπάνγκο (45′ Μπουένο), Μέσκα (83΄Μ.Νικολάου), Αρουαμπαρένα (78′ Ουέλλινγκτον)

Κίτρινες: Παναγή, Άλβαρεθ, Παντίδος, Θεοφίλου / Αρουαμπαρένα, Σοάρες