Δυο στα δυο η ΑΕΛάρα – 1-3 τη Δόξα στο Μακάρειο

Το πρώτο της διπλό και το δεύτερο συνεχόμενο της τρίποντο πέτυχε σήμερα το απόγευμα στο Μακάρειο η αγαπημένη μας ομάδα.  Η ΑΕΛ μας πήρε απέναντι στη Δόξα μια νίκη που άξιζε αναμφίβολα με 1-3.

Πολύ σημαντική ντόπα ενόψει της συνέχειας αφου υπάρχει και χρόνος για δουλειά ένεκα αγώνων των εθνικών ομάδων, ο προπονητής μας έχει το χρόνο και την ευελιξία να διορθώσει ότι δεν του άρεσε.

Στα πρώτα στάδια του αγώνα η ομάδα μας είχε την κατοχή της μπάλας όσο η Δόξα αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα και να βγει μπροστά.   Δεν υπήρχε όμως ταχύτητα στις επιθετικές ενέργειες με αποτέλεσμα να αναχετίζονται.

Ο Σαβανέ ήταν αυτός που άνοιξε λογαριασμό με την ομάδα μας που με μακρινό σουτ εφνιδίασε τον τερματοφύλακα της Δόξας κάνοντας το 0-1.

Το δεύτερο γκολ προήλθε από πολύ όμορφη ομαδική ενέργεια όταν ο Γουέλλιγκτον πίεσε τους ποδοσφαιριστές της Δόξας και έκλεψε τη μπάλα,  έδωσε το Σαβανέ που μοίρασε αριστερά στον Φορτούνα, ο τελευταίος με παράλληλη μπαλιά βρήκε τον Μέσκα που έκανε το 0-2.

Πολύ καλή στα ανασταλτικά της καθήκοντα η ομάδα μας όλο το πρώτο ημίχρονο που κύλησε με το υπερ της προβάδισμα.

Στην επανάληψη η ομάδα μας απειλήθηκε μόλις στο 50′ για πρώτη φορά σε όλο τον αγώνα με ένα σουτ του Περάλτα ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το 1-2 περνόντας τη μπάλα επιτυχώς κάτω από το σώμα του Ράφα Ρόμο.

Απ’ εκεί και έπειτα το παιχνίδι άλλαξε ρυθμό με τη Δόξα να ξεθαρρεύει και να προσπαθεί να ισοφαρίσει τον αγώνα και την ομάδα μας να δυσκολεύεται να κρατήσει τη μπάλα και να επιβάλει όπως το πρώτο ημίχρονο το ρυθμό της.

Στην πρώτη της καλή ευκαιρία η ομάδα μας στο Β’ ημίχρονο ευτύχησε να βάλει τέλος στα όνειρα της Δόξας με τον Σόουζα να διαμορφώνει το 1-3 στο 77′. Τα εύσημα όμως θα πρέπει να πάνε στο Μέσκα που με υπέροχη ατομική ενέργεια μπήκε περιοχή και έδωσε μπαλιά πάρε βάλε στον Σόουζα που ήταν πλέον εύκολο το έργο του.

Αρχική εντεκάδα: Ρόμο, Ντόσα, Σιέλης, Λούκας Ντε Σόουζα (91′ Γεωργιάδης), Σοάρες, Μπουένο (70′ Μπουένο), Γουέλιγκτον, Φορτούνα, Μέσκα, Κυριάκου, Σαβανέ (85′ Σαρκί)

Κάρτες: Ρεδόνδο, Περάλτα, Ένινφουλ/ Σαβανέ
*Απίστευτος ο κίτρινος λαός που όχι μόνο έφερε το Μακάρειο Λεμεσό, τραγουδούσε αδιάκοπα και δε σταμάτησε λεπτό να στηρίζει την ομάδα
**Με το φορείο αποχώρησε στο 91′ ο Λούκας Ντε Σόουζα όταν και αντικαταστάθηκε από τον Γεωργιάδη που έκανε το Ντεμπούτο του με την κίτρινη φανέλα.