Πρεμιέρα με νίκη (1-0 την Αναγέννηση)

Με νίκη ξεκίνησε στο πρωτάθλημα η ομάδα μας απέναντι στην Αναγέννηση Δερύνειας με 1-0. Το παιχνίδι ήταν αρκετά μέτριο στο θέαμα, κάτι που δε θα περάσει απαρατήρητο από τον Πάμπο Χριστοδούλου. Αν και είναι μόλις στην αρχή, η ομάδα θέλει ακόμη χρόνο για δουλειά, ομοιογένεια, καλύτερη εμφάνιση έτσι ώστε να μπορεί να μπεί σφήνα στους πρωτοπόρους του Κυπριακού πρωταθλήματος. Στα αγωνιστικά και πάλι, η ομάδα μας ήταν καλύτερη και επικράτησε δίκαια με το γκολ-πέναλτυ που εκτέλεσε ο Μπουένο.

Α΄Ημίχρονο

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και στα πρώτα 3 λεπτά κατάφερε να κερδίσει 2 κόρνερ, χωρίς όμως να καταφέρει να τα αξιοποιήσει. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι παιζόταν κυρίως στο χώρο του κέντρου. Από το 22΄και μετά η Αναγέννηση προσπάθησε να πιέσει, κατάφερε να κερδίσει 2 κορνερ, ευτυχώς όμως δεν κινδύνεψε η εστία μας. Ωστόσο στο 39ο λεπτό, ο Ντόσσα Τζούνιορ έδωσε έτοιμο γκολ στον Γουέλλινγκτον ο οποίος δεν κατάφερε σε κενή εστία να στείλει την μπάλα στα δίκτυα με το κεφάλι. Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει και να προσπαθεί να βγει μπροστά, ζητώντας μάλιστα και πέναλτυ στο 44′.

Β΄Ημίχρονο

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν με αρκετά χαμηλούς ρυθμούς. Χαρακτηριστικό ότι η πρώτη ευκαιρία, που ήταν για την ομάδα μας, έγινε στο 59ο λεπτό με το σουτ  του Μεσκά να φεύγει δίπλα από το δοκάρι. Στο 65′, μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Χ.Κυριάκου από τα δεξιά, έδωσε μέσα στην περιοχή στον Μέσκα ο οποίος σπρώχθηκε από πίσω και σφυρίχτηκε αμέσως το πέναλτυ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπουένο όπου και ευστόχησε και έγραψε το 1-0 για την ΑΕΛ. Στο 75′, και πάλι ο Μέσκα από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή, η παράλληλη του πάσα όμως διώχθηκε σε κορνερ από τον Μάστρου.

Αρχική ενδεκάδα: Ρόμο, Ντόσα, Σιέλη, Φορτούνα,Νικολάου, Κυριάκου, Σοάρες, Μπουένο (90′ Νεοφύτου), Ουέλλινγκτον (83′ Ακουινάλντο) Μέσκα, Σαβανέ (Σαρκί).

Κίτρινες: Μπουένο / Γιουσπασιάν, Βλαχόπουλος, Μπαρπούδης
*Ο κόσμος δήλωσε παρών (3500 εισιτήρια) και δεν σταμάτησε το δευτερόλεπτο το τραγούδι.
* Αρκετά ανεβασμένος εμφανίστηκε ο Μέσκα.