Δίκαιη μοιρασιά στο Τσίρειο

Ισόπαλη 2-2 εξήλθε σήμερα η ομάδα μας με τον Άρη, για την 3η αγωνιστική των πλέυ-οφ του πρωταθλήματος. Η ΑΕΛ αν και προηγήθηκε με 2-0 και 2-1 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ και ισοφαρίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλό και από τις δύο ομάδες καθώς σημειώθηκαν τα 3 από τα 4 γκολ. Το σκορ άνοιξε νωρίς στο 12′ ο Κουταντέρ, ενώ 3 λεπτά αργότερα ο ασταμάτητος Πίεχ έκανε το 2-0. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 24ο λεπτό, η ΑΕΛ είχε την ευκαιρία για το 3-0 (στην ίδια φάση υπήρξε πέναλτι) αλλά δεν τα κατάφερε και στη συνέχεια δέκτηκε τη μείωση. Στο δεύτερο μέρος οι ρυθμοί έπεσαν καθώς και οι φάσεις ήταν λιγότερες, αλλά αυτός που ευτύχησε να σκοράρει ήταν ο Άρης.

Α’ Ημίχρονο

Πρώτο σουτ είναι για την ομάδα μας στο 5ο λεπτό, με το βολέ του Κουταντέρ να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΓΚΟΛ για την ομάδα μας στο 12′. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Κουταντέρ από τα αριστερά, ο Αγκάνοβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

ΓΚΟΛ και πάλι για την ΑΕΛ, αυτή την φορά με τον Πίεχ. Ο Πίεχ δέκτηκε την ωραία πάσα του Σαρδινέρο και ο Αρκάδιους Πίεχ με ένα όμορφο εξωτερικό σουτ έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνιά του αντίπαλου τερματοφύλακα κάνοντας το 2-0.

Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας να κάνει το 3-0 στο 24′. Η ομάδα μας κέρδισε φάουλ μερικά μέτρα από τη περιοχή του Άρη, ο Ατράντε πήρε το κεφάλι και με δεύτερη προσάθεια πλάσαρε όμως ο Νουρεντινόφσκι μπλόκαρε. Στη συνέχεια της φάσης έγινε χέρι από αμυντικό του Άρη μέσα στη περιοχή όμως δεν δόθηκε κάτι από τον Μασιά.

Ευκαιρία με τον Πίεχ και πάλι στο 33′. ‘Εφυγε πολύ γρήγορα ο Σαρδινέρο που έδωσε στον Πίεχ που από το ύψος της περιοχής επιχείρησε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

ΓΚΟΛ για τον Άρη στο 35΄. Ο Μπόνυφέϊς έκανε το κοντρόλ μέσα στην περιοχή και με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στη γωνιά με τον Ντεγκρά να μην μπορεί να αντιδράσει.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη να ισοφαρίσει στο 44′, με τον Ντεγκρά να αποκρούει το δυνατό σουτ του Κύπρου.

Β’ Ημίχρονο

Πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο μέρος είναι για την ομάδα μας, με τον Σιέλη να πιάνει την κεφαλιά και ο Νουρεντιρόφκσι να διώχνει δύσκολα σε κορνερ.

ΓΚΟΛ για την Άρη στο 55′. Μετά από λάθος του Μέσκα, ο Μπόνυφεϊς έδωσε για τον Μαραγκουδάκη και αυτός μέσα από την περιοχή δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-2.

Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Ρομπέρ στο 60′, έδιωξε με γροθιές ο Νουρεντιρόφσκι.

Καλή ευκαιρία για τον Άρη να κάνει την ανατροπή στο 86′, με το σουτ του Ράνος να φεύγει έξω.

Αρχική ενδεκάδα: Ντεγκρά, Αιρόσα, Ρομπέρ, Ατράντε, Σιέλης (67′ Στεπάνοβιτς), Σοάρες, Κουταντέρ, Αγκάνοβιτς, Σαρδινέρο, Μεσκά (60′ Οχένε), Πιέχ.

Κίτρινες: – / Κύπρου, Πρεντέσκου