Άλλαξε πρόσωπο και το γύρισε!

Ανέπιστη νίκη πέτυχε η ομάδα μας σήμερα το απόγευμα στο Μακάρειο στάδιο απέναντι στη Δόξα.  Ενώ για μεγάλο χρονικό διάστημα βρισκόταν πίσω στο σκορ αλλά και πίσω από απόδοση κατάφερε στα τελευταία στάδια του αγώνα να φέρει τα πάνω κάτω, να σκοράρει δυο τέρματα και να γυρίσει το παιχνίδι σε 1-2.

Πολύ κακό από πλευράς θεάματος ήταν το πρώτο ημίχρονο αφού πέραν της φάσης του γκολ δεν υπήρξε οτιδήποτε άλλο αξιόλογο. Η ομάδα μας καθ΄ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους προσπαθούσε με αρκετές πάσες να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού κάτι που όμως δεν κατάφερε λόγω των πολλών λαθών στο χώρο του κέντρου, με αποτέλεσμα να απειλήσει ελάχιστα τον αντίπαλο.

Η Δόξα ήταν πιο παθιασμένη και με λιγότερα λάθη με αποτέλεσμα να δημιουργήσει μερικές καλές φάσεις. Στο 14′ ο Καρλίτος έδωσε στον Αγκουινάλδο που βρισκόταν αμαρκάριστος στη περιοχή όμως δεν μπόρεσε να κάνει καλό κοντρόλ και ο Σκόβρον μάζεψε. Στο 26′ του παιχνιδιού,  η Δόξα κέρδισε κόρνερ το οποίο εκτέλεσε ο Λεόν, ο Λεάντρο βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και από κοντά κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα μας προσπάθησε να αντιδράσει στο 26′ όταν έφυγε μόνος ο Πίεχ μέσα στη περιοχή του αντιπάλου όμως η φάση σταμάτησε λανθασμένα ως offside. Στο 31′  η Δόξα απείλησε και πάλι με όμορφη ενέργεια του Καρλίτος που από το ύψος της περιοχής επιχείρησε το σουτ όμως ο Σκόβρον μπλόκαρε.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ μας ανέβηκε ελαφρώς και προσπάθησε σε 1-2 περιπτώσεις να απειλήσει την άμυνα της Δόξας.  Κυριότερες ευκαιρίες της ήταν ένα σουτ του Σαρδινέρο στο 63′ και μια προσπάθεια του Οχένε με το κεφάλι που δεν πήγε όπως θα ήθελε.  Στο 77′ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Μέσκα που πέρασε τέσσερα λεπτά νωρίτερα.  Το γκολ προήλθε από μπαλιά μοιρογνωμόνιο του Στεπάνοβιτς στον Ρομπέρ, ο δεύτερος έκανε μια συρτή παράλληλη με την Εστία και ο Μεσκά από κοντά έκανε το 1-1.   Απ’ εκεί κι’ έπειτα η ομάδα μας αντέδρασε ουσιαστικά και κατάφερε με τον Πίεχ να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα και να γυρίσει το παιχνίδι σε 1-2.

Aρχική ενδεκάδα: Σκόβρον, Αιρόσα, Ατράντε, Κυριάκου, Ρομπέρ, Σοάρες, Στεπάνοβιτς, Οχένε (73′ Μεσκά),Αγκάνοβιτς, Πιέχ (94′ Nτίνα), Σαρδινέρο (90′ Φέλτσερ).

Κάρτες: Καρλίτος, Ακουινάλδο/ Πίεχ, Ρομπέρ